Bezpiecznie – zdrowo – bezgotówkowo. Pomorscy seniorzy wolą przelewy z ZUS zamiast gotówki

Bezpiecznie – zdrowo – bezgotówkowo. Pomorscy seniorzy wolą przelewy z ZUS zamiast gotówki
Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Ubankowienie Polaków systematycznie rośnie. Obecnie na Pomorzu blisko 88 proc. klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje świadczenie na rachunek bankowy. To wzrost w ciągu roku o ponad 6 p.p. Przelew do banku jest bezpieczniejszy i wygodniejszy niż pobieranie świadczeń w gotówce.

Finanse Polaków stają się coraz bardziej cyfrowe. Rośnie liczba osób które mają konto w banku, korzystają z kart płatniczych oraz specjalnych aplikacji. Coraz częściej przelewy robimy przez internet, za zakupy płacimy kartą lub telefonem. Oznacza to oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo i wygodę. Obecnie na Pomorzu 87,8 proc. klientów ZUS otrzymuje emerytury czy renty bezpośrednio na rachunek bankowy. To czwarty wynik w kraju.

ZUS we współpracy z instytucjami finansowymi od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń. Od kilkunastu lat liczba świadczeń przekazywanych na rachunki bankowe stopniowo rośnie. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., w 2008 roku – połowa, a trzy lata temu 75 proc.

Wypłata świadczeń na rachunek bankowy jest rozwiązaniem bezpiecznym. Ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa. Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych. Są to jednak tzw. przestępstwa stwierdzone, wprowadzone do systemu i odpowiednio opisane. Rzeczywista skala problemu, a także wartość strat mogą być znacznie wyższe.

Jeśli ktoś ma już konto w banku i chce tam otrzymywać środki z ZUS to wystarczy, żeby zgłosił to we wniosku o świadczenie. Osoba, która teraz dostaje świadczenie w gotówce, a chce, żeby ZUS przesyłał na konto to pracownicy ZUS pomogą wypełnić druk EZP, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. Można go też wypełnić w domu i złożyć w placówce albo wysłać pocztą. Wniosek można znaleźć na stronie internetowej zus.pl w zakładce [Wzory formularzy] > [Emerytury, renty] > [Zmiana danych emeryta/rencisty]. Wniosek EZP można też złożyć przez internet na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Regionalny Rzecznik Prasowy
województwa pomorskiego
Krzysztof Cieszyński
Print Friendly, PDF & Email