Bezpiecznie, smacznie, biało-czerwono i żeglarsko

Bezpiecznie, smacznie, biało-czerwono i żeglarsko
Fot. Rafał Sułek

Przed nami długi weekend majowy. Po czasie pandemii, w którym możliwości spotkania były mocno ograniczone, zapraszamy do wspólnego świętowania. Główne uroczystości odbędą się 3 maja – w Święto Konstytucji, ale we wcześniejsze dni również nie zabraknie atrakcji na Starym Mieście.

Najpierw foodtrucki

Od 29 kwietnia do 1 maja na bulwarze nad rzeką Elbląg odbędzie się festiwal Foodtrucków, podczas którego skosztować będzie można potrawy z różnych stron świata.

Bezpieczny festyn

1 maja na placu przy Katedrze, w godzinach od 10.00 do 17.00 Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie z Towarzystwem Ubezpieczeń Compensa przy współudziale samorządu lokalnego organizują event pn. „Strefa Bezpieczeństwa”.  Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej kampanii pod nazwą „Bezpieczna Autostrada”, której celem jest rozpowszechnienie wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach lokalnych, autostradach i trasach szybkiego ruchu oraz zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. W programie eventu planowane są m.in. pokazy pierwszej pomocy i użycia AED, strefa BRD, w tym symulator dachowania i symulator zderzeń, możliwość sprawdzenia refleksu, skaner wzroku (testy ostrości wzroku, postrzegania kolorów, odporność na olśnienie). Będzie także możliwość skorzystania z podstawowych badań: pomiaru ciśnienia, tętna, saturacji, poziomu cukru, czy sprawdzenia reakcji osób po spożyciu alkoholu i środków psychoaktywnych (alko i narkogogle). Dla najmłodszych przygotowana będzie także strefa edukacyjno-zabawowa z zakresu BRD i pierwszej pomocy dla dzieci. Podczas plenerowego eventu nastąpi także przekazanie i uruchomienie urządzenia AED (Automatycznego Zewnętrznego Defibrylatora). Urządzenie to umieszczone zostanie na budynku Ratusza Staromiejskiego w Elblągu przy ul. Stary Rynek 25, a więc w miejscu dostępnym dla wszystkich mieszkańców miasta i turystów przez całą dobę (łącznie na terenie miasta – w miejscach publicznych mamy już 53 urządzenia ratujące życie).

2 maja

W Święto Flagi tradycyjnie już na Bramie Targowej zawiśnie biało-czerwona flaga.

3 maja z atrakcjami na wodzie

Barwy narodowe będą nam towarzyszyć również dzień później – w Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości upamiętniające uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji rozpoczną się o godz. 11.30 Mszą św. w katedrze pw. św. Mikołaja, która odprawiona zostanie w intencji Ojczyzny.

Po niej odbędą się uroczystości nad rzeką, na Bulwarze Zygmunta Augusta. W programie odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej, przemówienia okolicznościowe oraz parada na wodzie jednostek pływających.

Paradę organizuje miasto wspólnie z Grupą Wodną. Program wydarzenia prezentowali Marcin Trudnowski i Wojciech Minkiewicz z Grupy Wodnej. Wydarzenie uświetni więc nie tylko tegoroczne obchody Święta Flagi oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednocześnie symbolicznie rozpocznie tegoroczny sezon wodny. Celem organizatorów jest również integracja jak największej części środowiska wodniackiego.

Koncepcja wydarzenia obejmuje uroczystą paradę jednostek pływających (statków, jachtów, łodzi, katamaranów, rowerów wodnych, kajaków, skuterów i innych), które przystrojone flagą Polski lub elementami biało-czerwonymi zaprezentują się przed publicznością zgromadzoną na Starym Mieście – na Bulwarze Zygmunta Augusta oraz w okolicach mostów Niskiego i Wysokiego. Tam również odbędzie się oficjalna część uroczystości.

PARADA WODNA – 3 maja 2022

Program wydarzenia:

12:30 – zbiórka jednostek pływających na nawrotni (szerokie miejsce z dalbami dające możliwość poczekania na swoją kolejkę)

12:30 – 12:55 – formowanie szyku

13:00 – podniesienie Mostu Niskiego, wpłynięcie na Bulwar, runda honorowa, prezentacja jednostek/organizacji

13:30 – wypłynięcie w stronę Jeziora Druzno przez podniesiony Most Wysoki i nawrotka na wysokości mostu ul. Wyszyńskiego

13:45 – ponowne wpłynięcie na Bulwar, cumowanie przy nabrzeżach Bulwaru

14:00 – zakończenie części paradnej

14:30 – 18:00? – koncert szant na Przystani Grupy Wodnej, wspólne spotkanie, grill i biesiadowanie 

Zasadą naczelną Parady Wodnej ma być swobodna i przyjazna atmosfera w połączeniu z szacunkiem dla środowiska wodnego i innych uczestników. Prezentacja odbywać się będzie w spacerowym tempie.

– Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania. Rok 2022 ustanowiony został przez Radę Miejską Rokiem tradycji morskich Elbląga w celu podkreślenia związków naszego miasta z morzem. Zaplanowana parada, którą organizujemy wspólnie z Grupą Wodną będzie doskonałą inauguracją obchodów tego roku oraz uczczeniem jednego z najważniejszych świąt w naszym kraju. Zachęcam także mieszkańców do uczczenia tych ważnych, patriotycznych wydarzeń poprzez wywieszenie flag we własnych domach – zachęcał podczas konferencji dotyczącej majówki Witold Wróblewski prezydent Elbląga

Print Friendly, PDF & Email