Będziemy starzeć się coraz szybciej

Będziemy starzeć się coraz szybciej
Fot. Pixabay

Proces starzenia się ludności Polski ulegnie przyspieszeniu po roku 2030, kiedy to osoby z grupy wieku 75 lat i więcej będą już stanowiły ponad 10 proc. ludności Polski. Z punktu widzenia opieki długoterminowej należy przeanalizować szczególnie wzrost udziału i liczby osób w wieku 80 oraz 85 i więcej lat, ponieważ ze względu na zaawansowanie biologicznego starzenia się (i to zarówno w sytuacji, gdy pojawiają się schorzenia przewlekłe, jak i gdy proces biologicznego starzenia się przebiega prawidłowo) wymagają różnego rodzaju wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Część osób z tej grupy będzie wymagała niewielkiej pomocy np. przy robieniu cięższych zakupów lub większym sprzątaniu, część – usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych, świadczonych w środowisku miejsca zamieszkania, a jeszcze inna część – nawet usług świadczonych przez instytucje. Rok 2030 to także rok, po którym odsetek najstarszych osób w populacji będzie bardzo wyraźnie wzrastał. Jest to  wynik zasilania najstarszych grup wieku przez osoby urodzone w trakcie powojennego wyżu demograficznego lat 1950.

W połowie obecnego stulecia odsetek osób w wieku 85 i więcej lat w populacji Polski wyniesie już ponad 6 proc., a co 10 mieszkaniec będzie w wieku 80 i więcej lat. Z usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych w ramach pomocy społecznej, korzysta obecnie  rocznie około 100 tys. osób. Rodzina zatem i rodzinni opiekunowie pozostają głównym trzonem systemu opieki w Polsce. Rodzinni opiekunowie są także źródłem wsparcia dla osób korzystających z oferty ośrodków pomocy społecznej, gdyż  zazwyczaj wymiar tej pomocy jest niewystarczający do zaspokojenia wszystkich potrzeb danej osoby.

Wpływ przemian demograficznych na proces deinstytucjonalizacji spowoduje duże trudności ze znalezieniem potencjalnych opiekunów i może to być największą przeszkodą w rozwoju rynku usług opiekuńczych. Wskaźnikiem obrazującym zmiany zachodzące w strukturze ludności według wieku, które mają wpływ z jednej strony na popyt na usługi opiekuńcze, a z drugiej na ich podaż jest współczynnik obciążenia demograficznego, który obrazuje relację pomiędzy pokoleniami w wieku  poprodukcyjnym i pokoleniami w wieku produkcyjnym. W 2050 roku na 100 osób w wieku 15-64 lata będzie przypadać 50 osób w wieku 65 lat i więcej. Obecnie współczynnik ten wynosi 27,5 i jest poniżej współczynnika dla 27 krajów UE. Zmiany na rynku pracy będą miały istotny wpływ na proces deinstytucjonalizacji i możliwość zaspokojenia potrzeb opiekuńczych na odpowiednim, adekwatnym do potrzeb poziomie.

Szacuje się, że liczba osób wymagających pomocy w codziennym funkcjonowaniu będzie się systematycznie zwiększać, przede wszystkim ze względu na zmiany w strukturze wieku ludności. W 2035 roku wśród osób w wieku 65 lat i więcej prawie co dziesiąty senior będzie wymagał codziennego wsparcia.

Raport „Deinstytucjonalizacja opieki długoterminowej w Polsce – cele i wyzwania”
Print Friendly, PDF & Email