Będą wspierać zdrowie psychiatryczne dzieci i młodzieży

Będą wspierać zdrowie psychiatryczne dzieci i młodzieży
fot. cdz.pl

31 stycznia br. w Instytucie –„Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” odbyło się uroczyste otwarcie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego Dla Dzieci I Młodzieży.

Placówka obejmie opieką psychologiczną i psychiatryczną rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, młodzież i młodych dorosłych do 21 r.ż., doświadczających kryzysów psychicznych. Rodziny i dzieci otrzymają wielospecjalistyczną pomoc w szerokim zakresie problemów psychologicznych i psychiatrycznych min. zaburzeń lękowych, depresyjnych, zaburzeń zachowania, emocjonalnych, trudności szkolnych, diagnozę, psychoterapię i leczenie psychiatryczne oraz profilaktykę zaburzeń wieku rozwojowego.

Cały proces leczenia będzie indywidualnie dopasowany do pacjenta. Psycholog diagnosta kontaktuje się z rodziną w celu umówienia pierwszego spotkania max w ciągu 72 godzin od przyjęcia zgłoszenia przez infolinię 512 266 463 w godz. 8:00 – 15:30.

Głównym założeniem projektu jest deinstytucjonalizacja, co oznacza, że dzieci w takim miejscu nie będą czuć się jak w instytucji, zwłaszcza szpitalnej. W związku z tym przestrzeń wizualna jest przyjazna dla dzieci i będzie sprzyjać ich zdrowieniu. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku pacjentów po traumach szpitalnych, u których standardowy gabinet i poczekalnia lekarska wzmaga lęk. Tzw. setting terapeutyczny czyli strona wizualna miejsca, w którym odbywa się terapia jest częścią procesu terapeutycznego, innowacyjnym rozwiązaniem będzie także muzykoterapia i aromaterapia już w momencie oczekiwania na wizytę.

Centrum Zdrowia Dziecka
Print Friendly, PDF & Email