Bariery są po to, by je łamać. Niewidomy skomentuje mecz Polska – Anglia

Bariery są po to, by je łamać. Niewidomy skomentuje mecz Polska – Anglia
Fot. TVP Sport / screen YouTube

W najbliższą środę reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegra szósty mecz w eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw świata w Katarze. Rywalem Biało-Czerwonych będą świeżo upieczeni wicemistrzowie Europy. Mecz podopiecznych trenera Paulo Sousy z reprezentacją Anglii skomentuje Marcin Ryszka, reprezentant Polski w blind footballu.

W marcu Polacy rozegrali trzy mecze eliminacyjne. Teraz czas na kolejne trzy spotkania. W czwartek nasza reprezentacja pokonała na Stadionie Narodowym Albanię 4-1. Dziś (5 września) czeka ich wyjazdowy mecz z San Marino.

W najbliższą środę (8 września) Biało-Czerwoni wrócą na PGE Narodowy, by zmierzyć się z Anglią. Ten mecz na antenie TVP 1 i TVP Sport skomentuje duet Jacek Laskowski i Marcin Żewłakow. Redakcja TVP Sport przygotowała jednak niespodziankę. Na stronie sport.tvp.pl oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport i w Smart TV będzie można obejrzeć ten mecz z komentarzem Macieja Iwańskiego i Marcina Ryszki, reprezentanta naszego kraju w blind footballu. Ryszka jest medalistą mistrzostw świata i Europy w pływaniu osób z niepełnosprawnościami, reprezentował również Polskę podczas igrzysk paraolimpijskich w Pekinie i Londynie. Obecnie pracuje także w internetowym radiu Weszło FM.

Widzowie TVP Sport mieli okazję usłyszeć go podczas tegorocznych igrzysk paraolimpijskich w Tokio, kiedy to m.in. wraz z Przemysławem Babiarzem komentował pływanie, udowadniając że osoba niewidoma również może relacjonować zmagania na sportowych arenach.

Kilka dni temu redakcja TVP Sport w krótkim filmiku zamieszczonym w m.in. w mediach społecznościowych pokazała jak wygląda praca Ryszki.

– Ja oczywiście nie jestem komentatorem, tą tak zwaną „jedynką” mówiąc w języku branżowym. Jestem „dwójką”, czyli kimś kto opowiada takie wszystkie rzeczy, których nie widać na ekranie. Ja przecież nie będę się wygłupiał i mówił „a teraz Oliwia Jabłońska wysuwa się na drugie miejsce, a za chwilę będzie pierwsza”. Jak ja mogę tak powiedzieć, skoro ja tego nie widzę – mówił we wspomnianym materiale TVP Sport. Jak dodał, marzy by kiedyś skomentować sport osób pełnosprawnych – chociażby mecz PKO BP Ekstraklasy.

Marzenia się spełniają, bo w redakcji sportowej TVP podjęto decyzję, że Marcin Ryszka skomentuje mecz Polska – Anglia.

– Mam ogromną przyjemność zaprosić was na mecz Polska – Anglia, który skomentują Maciej Iwański i moja Skromna osoba. Kiedy dostałem tą propozycję myślałem, że to program „mamy cię”, ale dzieje się to naprawdę. Usłyszycie nas w aplikacji TVP Sport – napisał na Twitterze Ryszka.

– Czas na kolejne łamanie barier przy reprezentacji w TVP Sport. Najpierw z Piotrem Skowyrskim, gdzie było takie zainteresowanie, że „popaliło serwery”. Potem 12-letni Olek, który wygrał konkurs. Teraz mecz z Marcinem Ryszką. Ogień. Zaczynam się bać co następne wymyślisz Marek (Szkolnikowski – red.) – napisał na z kolei na Twitterze Maciej Iwański.

Pierwszy gwizdek w meczu Polska – Anglia w środę o godz. 20:45.

Print Friendly, PDF & Email