Bańkami i ultradźwiękami w raka

Bańkami i ultradźwiękami w raka
Fot. Adminstrator

Naukowcy opracowali nowy, bardzo skuteczny i jednocześnie bezpieczny sposób na walkę z rakiem. Od dawna w medycynie stosuje się maleńkie banieczki powietrza wielkości rzędu tysięcznych części milimetra.

Badacze chcą wykorzystać banieczki do dostarczenia do komórek rakowych silnie toksycznych leków, które będą miały za zadanie zwalczyć raka w sposób bezpieczny dla organizmu.

Banieczki zbudowane z lipidów i gazu, będą wypełnione lekiem i przeciwciałami, następnie “przylepią” się do komórek rakowych, a gdy zgromadzi się ich odpowiednia ilość, zostaną potraktowane ultradźwiękami wprawiąjącymi je w wibracje, przy których eksplodują.

Do konkretnych miejsc w organizmie, będą trafiać przez układ krwionośny. Już teraz naukowcom udało się pokonać barierę związaną z tym, aby mikropęcherzyki nie rozpuszczały się przy kontakcie z płynami ustrojowymi.

Trwają także prace nad urządzeniem, które na masową skalę mogłoby produkować takie pęcherzyki. Miejmy nadzieję, że testy, prowadzone obecnie na hodowlach komórek i myszach, zakończą się sukcesem.
Źródło: www.geekweek.pl  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 5690

Print Friendly, PDF & Email