Badanie: Szczepionki przeciw COVID-19 o 90 proc. zmniejszają ryzyko hospitalizacji u osób powyżej 50.

Badanie: Szczepionki przeciw COVID-19 o 90 proc. zmniejszają ryzyko hospitalizacji u osób powyżej 50.
Fot. Pixabay

Szczepionki przeciw COVID-19 aż o 90 proc. zmniejszają ryzyko hospitalizacji i śmierci u osób powyżej 50. roku życia – wynika z opublikowanego w poniedziałek badania grupy naukowej Epi-Phare. W badaniu wykorzystano dane 11 mln zaszczepionych i 11 mln niezaszczepionych Francuzów.

Badanie oparto na danych 22 milionów osób w wieku powyżej 50 lat z siedmiu miesięcy. Porównano dane 11 milionów zaszczepionych z danymi 11 milionów nieszczepionych w okresie od 27 grudnia 2020 r., gdy we Francji rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19, do 20 lipca 2021 r.

Szczepienie zmniejsza ryzyko hospitalizacji i śmierci o 90 proc. u osób w wieku powyżej 50 lat, wydaje się skuteczne także przeciwko wariantowi Delta koronawirusa – ustalili naukowcy.

– Oznacza to, że w przypadku osób zaszczepionych dziewięć razy mniejsze jest ryzyko hospitalizacji lub śmierci z powodu COVID-19 niż u osób nieszczepionych – wyjaśnił agencji AFP epidemiolog Mahmoud Zureik, dyrektor Epi-Phare, która zrzesza Narodowy Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych (CNAM) i Agencję Leków (ANSM).

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email