Badaj się, by żyć! Panie z Kół Gospodyń Wiejskich Ambasadorkami Zdrowia

Badaj się, by żyć! Panie z Kół Gospodyń Wiejskich Ambasadorkami Zdrowia
Fot. Ministerstwo Zdrowia

W piątek (6.10) w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich. Minister zdrowia Katarzyna Sójka zainicjowała wspólne działania na rzecz promocji badań mammograficznych wśród kobiet.

– Chcę Was prosić o wykonanie ważnego zadania. Poszerzamy dostęp do badań mammograficznych. Jako kobiety gospodarne i wyjątkowe zostańcie proszę ambasadorkami zdrowia. Zachęcajcie i rozmawiajcie z kobietami o profilaktyce – mówiła, zwracając się do zaproszonych gości minister zdrowia.

Przekonywała, że kobiety mają wiele zadań, aby je jednak realizować muszą przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie.

Pani minister podzieliła się swoim doświadczeniem lekarskim. – Kiedy pytam swoje pacjentki o ostatnią wizytę u ginekologa, często przeliczają czas od narodzin dziecka. Musimy zmienić podejście do profilaktyki. Dlatego hasłem naszego nowego programu jest: „Badaj się, by żyć!”.

Wykrycie raka piersi we wczesnym stadium zwiększa szanse wyleczenia. Zmniejsza też wskaźnik umieralności o około 25%. Mając na uwadze obecny i prognozowany wzrost zachorowań na raka piersi, rozszerzyliśmy program. Od 1 listopada br. kobiety w wieku 45-74 lat będą mogły bezpłatnie wykonać badania mammograficzne – zaznaczyła minister.

Minister zdrowia wraz z Anną Gembicką, wiceminister w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisały porozumienie. Na jego podstawie Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizuje konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń wiejskich. Mają zostać ambasadorkami zdrowia – namówić kobiety na mammografię w ramach programu.

– Rozpoczynamy ważny projekt dotyczący profilaktyki raka piersi. My, kobiety, troszczymy się o swoje rodziny, a nasze zdrowie schodzi na dalszy plan. Jeśli najpierw nie zatroszczymy się o siebie, nie pomożemy innym. Często nie robimy badań, bo boimy się diagnozy, ale im szybciej wykryjemy zmiany, tym większa szansa na wyzdrowienie. Koła Gospodyń Wiejskich mają niezwykle ważną rolę – wspierać w walce z rakiem i zachęcać do badań profilaktycznych – powiedziała podczas spotkania min. Anna Gembicka.

Na uruchomionej w piątek stronie www.ambasadorkazdrowia.gov.pl są niezbędne informacje jak skorzystać z mammografii, a także kiedy i gdzie można wykonać bezpłatnie badania w placówce i w mammobusie.

– Na tej stronie zamieściliśmy również informacje o konkursie dla Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń wiejskich. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony! – informmuje Ministerstwo Zdrowia.

MZ
Print Friendly, PDF & Email