Avalon Extreme już 4 lata przełamuje bariery

Avalon Extreme, jedyny w Polsce projekt popularyzujący sporty ekstremalne wśród osób z niepełnosprawnościami, ma już 4 lata. Czwarta rocznica to dobry moment na posumowanie lat pełnych wyzwań i wyjątkowych aktywności, które przełożyły się na aktywację 1348 uczestników, którzy przebyli 698 treningów trwających łącznie 1722 godziny.

Z zacięciem ekipy Avalon Extreme to pewne, że w następnym roku liczby wciąż będą rosły, bo rekordy są po to, żeby je bić. Avalon Extreme kreuje wizerunek profesjonalnych sportowców z niepełnosprawnościami – żyjących aktywnie i odnoszących znaczące sukcesy sportowe. Jednocześnie promuje on sporty ekstremalne wśród osób z niepełnosprawnościami. Już 10 października ten wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju projekt obchodzi swoje 4-te urodziny.

– Lata działań projektu Avalon Extreme można podsumować ekstremalnie – setki upadków, tysiące podniesionych kilogramów i setki tysięcy przejechanych kilometrów. Wspierali nas znakomici sportowcy, m.in. Krzysztof Hołowczyc, który brał udział w kampanii społecznej EXTRAsprawni. Dzięki wielu treningom i wydarzeniom dla osób z niepełnosprawnościami z całej Polski, niejedna z nich zrozumiała, że bariery są tak naprawdę tylko w głowie. Osoby z niepełnosprawnościami chcą i mogą żyć pełnią życia, dlatego Avalon Extreme działa dalej i kontynuuje swoją misję – komentuje Sebastian Luty, Ambasador Avalon Extreme i twórca projektu, sportowiec i rajdowiec, który codziennie dowodzi, że da się pokonać niepełnosprawność i zdobywać kolejne sukcesy.

Ambasadorzy projektu, poprzez różne sporty ekstremalne, inspirowali do działania i podejmowania nowych wyzwań. Uczestnicy szkoleń i treningów organizowanych w ramach projektu mieli okazje brać udział w ekstremalnych zjazdach downhill’owych, czyli odmianie kolarstwa górskiego, czy sprawdzić na własnej skórze, jak to jest latać w tunelu aerodynamicznym. Avalon Extreme przy każdej możliwej okazji udowadniał, że nie istnieje podział na sport dla osób z niepełnosprawnościami i bez, w myśl idei, że sport jest jeden. Ambasadorzy wraz z grupami zainteresowanych skakali ze spadochronem, pływali na wake’u, ścigali się gokartami, latali szybowcem i uczyli jazdy rajdowej. Postawy uczestników wydarzeń Avalon Extreme pokazują, że bariery nie istnieją i każdy może żyć aktywnie i na pełnych obrotach, dawkując sobie odpowiednie zastrzyki adrenaliny.

Urodziny projektu to idealny moment do okazania wsparcia dla Avalon Extreme, który pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami, jak każdy kto kocha adrenalinę i sport, są wstanie realizować się w ekstremalnych aktywnościach. Jak okazać wsparcie? Można to zrobić, nagrywając krótki film z życzeniami urodzinowymi dla Avalon Extreme i wrzucając go na swój kanał na Facebooku, Instagramie bądź w innym medium społecznościowym z oznaczeniem hashtagami #4urodzinyavalonextreme #avalonextreme #extrasprawni.


Fot. nadesłane

Avalon Extreme jest jedynym w Polsce projektem popularyzującym sporty ekstremalne zarówno wśród osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami. Projekt jest prowadzony przez Fundację Avalon od listopada 2015 r. Ambasadorzy Avalon Extreme regularnie biorą udział w wydarzeniach sportowych, w których często rywalizują
z pełnosprawnymi sportowcami. Do dyscyplin należą rugby, racing, drift, sitwake, workout oraz soaring, ale ich zakres jest sukcesywnie rozszerzany. Ambasadorami projektu są Tomasz Biduś, Adam Czeladzki, Sebastian Luty, Bartosz Ostałowski oraz Szymon Klimza. Avalon Extreme to drużyna prawdziwych sportowców bez barier.

Avalon Extreme przełamuje stereotypy w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami. Motywuje ludzi do pokonywania własnych barier i ograniczeń, stawiając przed nimi nowe wyzwania. Aktywizuje oraz wspiera wszystkich, którzy chcą przezwyciężyć własne słabości i znaleźć sposób na aktywne spędzenie czasu. Avalon Extreme kreuje wizerunek niepełnosprawnych profesjonalnych sportowców – żyjących aktywnie i odnoszących znaczące sukcesy sportowe.

Urszula Frąckiewicz-El Ghaouati
Fot. Wojciech Artyniew
Print Friendly, PDF & Email