Austria: Salzburg i Górna Austria chcą wprowadzić całkowity lockdown

Austria: Salzburg i Górna Austria chcą wprowadzić całkowity lockdown
Fot. Pixabay

Górna Austria i Salzburg – regiony w Austrii najbardziej dotknięte pandemią – chcą nałożyć lockdown dla wszystkich mieszkańców. Ogłosili to w czwartek przed południem premierzy tych krajów związkowych – informuje portal Kurier.

Thomas Stelzer, starosta krajowy Górnej Austrii ogłosił w czwartek wielotygodniową blokadę dla Górnej Austrii i Salzburga od przyszłego tygodnia, jeśli wcześniej nie dojdzie do ogólnokrajowego zaostrzenia przepisów w walce z pandemią. Jak poinformowały władze Salzburga w komunikacie prasowym, blokada „powinna dotyczyć całej populacji i wpłynąć na wszystkie obszary”. Dalsze szczegóły zostaną podane w ciągu dnia.

– Jeśli nie będzie decyzji o rozpoczęciu lockdownu w skali całej Austrii, Górna Austria i Salzburg zostaną zamknięte od przyszłego tygodnia – ogłosił Thomas Stelzer (OeVP) w czwartek na forum Landtagu. – Jutro (piątek) powinna nastąpić ogólnokrajowa blokada. (…) Już koordynujemy działania z sąsiednim krajem związkowym i rządem federalnym”.

Jak podkreślił Stelzer, „ten absolutnie niezbędny środek (lockdown) jest twardą metodą, która, miejmy nadzieję, pomoże znacząco obniżyć dzienne wskaźniki wzrostu. Poprzednio podejmowane kroki nie okazały się skuteczne”.

O tym, czy oprócz obecnie obowiązującego lockdownu dla osób niezaszczepionych na terenie całej Austrii zostaną podjęte dalsze ogólnokrajowe środki, rozstrzygną rozmowy między rządem federalnym a krajami związkowymi, które pierwotnie zaplanowano na najbliższy piątek.

W czwartek liczba nowych infekcji w ciągu 24 godzin w Austrii osiągnęła rekordowy poziom 15 145. Zapadalność siedmiodniowa wynosi 989 przypadków na 100 tys. osób.

Marzena Szulc (PAP)
Print Friendly, PDF & Email