Austria: Rozpoczyna się ogólnokrajowy lockdown

Austria: Rozpoczyna się ogólnokrajowy lockdown
Fot. Pixabay

Ogólnokrajowy lockdown dla wszystkich mieszkańców obowiązuje w Austrii od poniedziałku z powodu pandemii COVID-19. Decyzję o wprowadzeniu blokady rząd tłumaczy rekordowymi wzrostami liczby zakażeń koronawirusem. Lockdown potrwa co najmniej 10 dni, w razie potrzeby może zostać wydłużony do 20.

– Przepraszam, że podejmuję tak drastyczne środki – mówił w piątek do zaszczepionych kanclerz Alexander Schallenberg na antenie państwowej telewizji ORF.

Mieszkańcy będą mogli opuszczać domy jedynie w określonych przypadkach, takich jak wyjście po zakupy spożywcze, uprawianie sportu czy wizyta u lekarza. Szkoły i przedszkola pozostaną otwarte, jednak władze zwróciły się do rodziców, by w miarę możliwości pozostawili dzieci w domu. Pracownikom biur zalecana jest praca zdalna. Odwołano jarmarki bożonarodzeniowe, zamknięto restauracje.

Po wygaśnięciu lockdownu obostrzenia będą nadal obowiązywać osoby niezaszczepione. Dodatkowo rząd zapowiedział, że od lutego 2022 roku szczepienie przeciw COVID-19 będzie obowiązkowe. Decyzje zostały oprotestowane w sobotę na ulicach stolicy kraju, Wiednia, gdzie demonstrowało ok. 40 tys. osób, w tym przedstawiciele partii i środowisk skrajnie prawicowych – podała tamtejsza policja.

Jak zauważa AP, lockdown zaczął obowiązywać w Austrii w czasie, gdy średnia dzienna liczba zgonów spowodowanych SARS-CoV-2 potroiła się w ostatnich tygodniach, a część szpitali alarmuje, że ich oddziały intensywnej terapii są na granicy maksymalnego obłożenia.

Według ostatnich danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w Austrii niecałe 66 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, co, jak zauważa AP, stanowi jeden z najniższych wskaźników szczepień wśród państw Europy Zachodniej. Według tego samego źródła, w piątek zanotowano rekordową od początku pandemii liczbę 15 809 nowych infekcji koronawirusem.

Będzie to czwarty od wybuchu pandemii lockdown w Austrii. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email