Austria przeznaczy 1 milion szczepionek przeciw COVID-19 dla Bałkanów Zachodnich

Austria przeznaczy 1 milion szczepionek przeciw COVID-19 dla Bałkanów Zachodnich
Fot. Thirdman / Pexels

Kanclerz Sebastian Kurz poinformował w piątek, że Austria przeznaczy 1 mln szczepionek przeciw koronawirusowi do państw Bałkanów Zachodnich.

Kurz wydał oświadczenie po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z krajów byłej Jugosławii, które nie są częścią UE. W szczycie udział brał także reprezentant Albanii.

1 milion szczepionek to dodatkowe wsparcie dla Bałkanów Zachodnich, które w kwietniu, również od Austrii, lecz w imieniu Unii Europejskiej, otrzymały już 651 tys. dawek szczepionek.

Bilateralna pomoc w postaci 1 miliona preparatów ma być dostarczona w między sierpniem a końcem roku.

W oświadczeniu nie było mowy o tym, jakie konkretnie państwa otrzymają pomoc, ani w jaki sposób szczepionki będą dystrybuowane.

Austria, jako państwo związkowe byłego imperium Austro-Węgier, w którego skład wchodziły niegdyś także tereny Bałkanów Zachodnich, utrzymuje dobre stosunki w regionie, wspierając starania tamtejszych państw o wejście do UE, czy w sprawach dot. migracji.

Partia kilkuset tysięcy szczepionek z ramienia UE została dostarczona w kwietniu do państw które potrzebowały ich najbardziej, tj. Bośni i Hercegowiny, Albanii oraz Macedonii Północnej. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email