Austria: Kilka kawiarni w Wiedniu otwiera się dla uczniów i studentów mimo lockdownu

Austria: Kilka kawiarni w Wiedniu otwiera się dla uczniów i studentów mimo lockdownu
Fot. Pixabay

Po wielu miesiącach spowodowanej pandemią koronawirusa nauki w domach uczniowie i studenci będą mogli teraz, mimo lockdownu, uczyć się w kilku wiedeńskich kawiarniach – informuje gazeta „Allgaeuer Zeitung”.

W przeprowadzonej przed świętami Bożego Narodzenia fazie testowej tej inicjatywy okazało się, że zainteresowanie nią jest duże. Po sprawdzeniu przepisów w oparciu o obowiązujące w pandemii rozporządzenia rządowe projekt może ruszyć – cztery kawiarnie w stolicy Austrii otwierają swoje podwoje dla uczniów szkół średnich i studentów.

Dla właściciela jednego z lokali Berndta Querfelda jest to logiczne połączenie. – Kawiarnia jest uosobieniem miejsca do nauki – przekonuje.

Miejsce w lokalu można zarezerwować na dwie godziny. Noszenie maseczki typu FFP2 jest obowiązkowe, podobnie jak regularna dezynfekcja i zachowanie dystansu.

Na przykład w Cafe Museum, która ma 300 metrów kwadratowych powierzchni, jednocześnie będzie mogło przebywać zaledwie 15 osób.

W Wiedniu jest około 2100 kawiarni i barów. Eksperci szacują, że mimo otrzymywanej pomocy rządowej pandemii nie przetrwa ok. 20-30 proc. z nich.

Restauracje w Austrii będą zamknięte co najmniej do końca lutego. Otwarcie od marca jest niepewne ze względu na wciąż dużą liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Od wybuchu epidemii w Austrii zgłoszono ponad 414 tys. przypadków zakażeń. 7721 osób z COVID-19 zmarło.

Berenika Lemańczyk (PAP)
Print Friendly, PDF & Email