Austria: 800 policjantów kontroluje świadectwa szczepień, grożą wysokie grzywny

Austria: 800 policjantów kontroluje świadectwa szczepień, grożą wysokie grzywny
Fot. Pixabay

800 policjantów w całej Austrii zostało wyznaczonych do monitorowania świadectw szczepień na koronawirusa w ramach nowych, zaostrzonych od poniedziałku restrykcji dotyczących walki z pandemią – informuje portal Puls24.

Od poniedziałku w całym kraju obowiązuje reguła 2G, oznaczająca ograniczenia dostępu do różnych miejsc publicznych (restauracje, usługi, szpitale itp.) dla osób, które nie są zaszczepione lub przeszły COVID-19 więcej niż sześć miesięcy temu. Szczepienia będą uznawane za ważne, jeżeli od przyjęcia drugiej dawki nie minęło więcej niż dziewięć miesięcy.

– 800 funkcjonariuszy policji ma monitorować przestrzeganie tych zasad – poinformowali na konferencji prasowej w poniedziałek szef austriackiego MSW Karl Nehammer (OeVP) i dyrektor generalny ds. bezpieczeństwa publicznego Franz Ruf.

Wyznaczeni funkcjonariusze wyposażeni w smartfony z aplikacją Greencheck, będą wyrywkowo sprawdzać dowody szczepień i ich ważność. – Fałszerstwo nie ma sensu – podkreślił Ruf. Od marca podczas różnego rodzaju kontroli ujawniono blisko 500 sfałszowanych dokumentów szczepień, a osoby posługujące się nimi zostały ukarane.

Ruf i Nehammer podkreślili, że za złamanie zasad 2G grozi grzywna od 500 euro (w przypadku np. gościa restauracji czy kina) do nawet 3600 euro (dla właścicieli obiektów nie przestrzegających przepisów).

Marzena Szulc (PAP)
Print Friendly, PDF & Email