Australia: Władze przygotowały plan otwarcia granic po pandemii koronawirusa

Australia: Władze przygotowały plan otwarcia granic po pandemii koronawirusa
Fot. Pixabay

Władze Australii opracowały plan stopniowego otwierania granic i ponownego umożliwienia turystom wjazdu do kraju – poinformowała w poniedziałek agencja dpa.

Minister turystyki Dan Tehan zapowiedział, że przed Bożym Narodzeniem Australia będzie mogła, po półtora roku odcięcia się od świata, wznowić międzynarodowy ruch graniczny i otworzyć się na turystów.

– Naszym priorytetem jest sprowadzenie Australijczyków do domu – wyjaśnił Tehan i dodał, że jego zdaniem przed Gwiazdką „można zacząć wpuszczać wszystkich, w tym zagranicznych wczasowiczów”.

Jako warunek podano 80-procentowe zaszczepienie dwoma dawkami całej australijskiej populacji powyżej 16. roku życia. Do minionego weekendu zdołano w pełni zaszczepić przeciw COVID-19 68 proc. dorosłych mieszkańców Australii; 85 proc. otrzymało dotąd jedną dawkę szczepionki.

W ubiegłym tygodniu premier Nowej Południowej Walii Dominic Perrottet zapowiedział na 1 listopada ponowne otwarcie granic regionu. Wyjaśnił, że 14-dniowa kwarantanna nie będzie obejmować osób w pełni zaszczepionych.

Australijski premier Scott Morrison doprecyzował informacje, podając, że kraj będzie otwierany stopniowo, a w pierwszej kolejności nowe przepisy będą miały zastosowanie wobec obywateli Australii i osób zamieszkujących na stałe na terytorium tego kraju.

Wskutek zamknięcia granic wielu Australijczyków nie mogło wrócić do domu z zagranicznych wyjazdów, a 25 mln mieszkańców kontynentu musiało zrezygnować z międzynarodowych podróży. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email