„Atak” i Brandt z Nagrodami Prezydenta

„Atak” i Brandt z Nagrodami Prezydenta
Fot. UM Elbląg

Tradycyjnie już, w wieczór święta Trzech Króli, w Elblągu odbył się Koncert Noworoczny, podczas którego wręczono Nagrody Prezydenta. Wśród tegorocznych laureatów znalazł się obchodzący w ubiegłym roku swoje dwudziestolecie Integracyjny Klub Sportowy „Atak” oraz Stanisław Brandt – Honorowy Prezes elbląskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych.

Tegoroczne Nagrody Prezydenta wręczono w dziewięciu kategoriach, m.in.: sport i turystyka, działalność gospodarcza, ochrona środowiska, opieka społeczna, służba zdrowia, kultura i sztuka, działalność oświatowa i pedagogiczna, inne oraz nagroda specjalna.
– Przez 20 lat wiele się zmieniło, ale nie zmieniła się nasza pasja. Kierujemy się dewizą, że można nie mieć ręki, można nie mieć nogi, ale ważne jest to, żeby nie być inwalidą – mówił Tomasz Woźny z IKS „Atak, podczas odbierania nagrody.

Wzruszenia wyróżnieniem nie krył również Stanisław Brandt z PZN.

– Jestem bardzo wzruszony, że po 40 latach mojej działalności społecznej mogłem takową nagrodę otrzymać. Dopóki starczy mi sił będę służył ludziom z dysfunkcją wzroku.

Poniżej przedstawiamy wszystkich laureatów:

Sport i turystyka

Hanna Skrobotun – przedsiębiorca, działaczka społeczna, promotorka Elbląga i regionu. Inicjatorka powstania Elbląskiego Klastra Turystycznego i Prezes tego stowarzyszenia. Współpracowała przy tworzeniu w naszym województwie międzynarodowego szlaku pod nazwą „Pomorska droga Św. Jakuba”.

Integracyjny Klub Sportowy Atak – to największy tego typu klub w Polsce, w którym razem trenują sportowcy niepełnosprawni ruchowo, intelektualnie i pełnosprawni. Powstał w 1998 roku. Klub był organizatorem tak prestiżowych zawodów dla niepełnosprawnych, jak: Mistrzostwa Świata (2014r.) i Mistrzostwa Europy (2009 i 2013r.) w siatkówce na siedząco.

Działalność gospodarcza

Florian Romanowski – prezes spółki OPEGIEKA, od 45 lat związany zawodowo z Elblągiem. W ogromnej mierze to dzięki niemu elbląska spółka jest wiodącą firmą geoinformatyczną w Polsce.

Ochrona środowiska

Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Elbląg – prezydent docenił zaangażowanie pracowników Nadleśnictwa, którzy podejmują działania społeczne i aktywizujące mieszkańców w zakresie ochrony środowiska, w których rocznie uczestniczy ponad 5000 dzieci i młodzieży.

Opieka społeczna

Stanisław Brandt – społecznik, filantrop, przez 33 lata charytatywnie pełnił funkcję Przewodniczącego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Elblągu.

Służba zdrowia

Dr Tadeusz Naguszewski – ordynator II Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Endokrynologicznym i Pododdziałem Diabetologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Był również elbląskim radnym, a także Posłem na Sejm RP VI i VII kadencji.

Kultura i sztuka

Mjr Maciej Skrzypczak – Od 2003 r. przez 14 lat pełnił służbę dowódcy Orkiestry Wojskowej w Elblągu. W 2017 r. przejął dowództwo nad Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego w Warszawie. Jest też członkiem rady społecznej Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Działalność oświatowa i pedagogiczna

Hanna Barbara Pietras – nauczyciel ZSO nr 2 – II liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. Wychowała największą liczbę laureatów i finalistów szczebla centralnego olimpiad przedmiotowych – łącznie 43 olimpijczyków. Największym osiągnięciem jej uczniów na poziomie światowym jest zdobycie w 2014 r. Brązowego Medalu na XXV Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Indonezji. W roku 2018 została uhonorowana tytułem „Profesora Oświaty”.

Inne

Henryk Myśliński – z zamiłowania fotograf dokumentalista. Od 1967 roku fotograf zawodowy. Wieloletni fotoreporter elbląskiej prasy lokalnej. Współautor wielu albumów fotograficznych, promujących zabytki Elbląga, jego okolice oraz ważne wydarzenia. Od ponad 20 lat dokumentuje m.in. wręczenie nagród prezydenta miasta. Nie inaczej było dzisiaj.

Nagroda specjalna

Ks. Mieczysław Józefczyk – duchowny, patriota, regionalista, kronikarz dziejów, kustosz, który związał swe losy z Elblągiem. Ksiądz infułat Józefczyk jest współtwórcą lokalnej tożsamości mieszkańców przybyłych do Elbląga po 1945 roku. Wiele zawdzięcza mu kościół pw. św. Mikołaja, późniejsza katedra, gdzie jako proboszcz od 1968 roku z energią i zapałem przystąpił do jego dalszej odbudowy. Członek Armii Krajowej, kombatant z piękną kartą podziemną. Przewodnik duchowy pierwszej elbląskiej „Solidarności”, zaangażowany w pomoc osobom represjonowanym w stanie wojennym. W dalszym ciągu aktywny, piszący, dokumentujący.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Print Friendly, PDF & Email