Aspiryna może chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19?

Aspiryna może chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19?
Fot. Martin Lopez / Pexels

Małe dawki aspiryny mogą ochraniać płuca i zmniejszać potrzebę stosowania respiratora, hospitalizacji i redukować ryzyko śmierci u osób zakażonych SARS-CoV2. Ten tani i łatwo dostępny lek stosowany jest obecnie przez miliony ludzi.

– Kiedy dowiedzieliśmy się o powiązaniu między zakrzepami krwi i COVID-19, wiedzieliśmy, że aspiryna stosowana w zapobieganiu udarom i atakom serca może być ważna dla pacjentów z COVID-19 – mówi prof. Jonathan Chow z George Washington University, autor publikacji na łamach pisma „Anesthesia & Analgesia”.

– Nasze badanie pokazało związek między małymi dawkami aspiryny a zmniejszonym natężeniem COVID-19 oraz mniejszym ryzykiem zgonu – wyjaśnia ekspert.

Badanie objęło ponad 400 pacjentów, leczonych w różnych szpitalach na terenie Stanów Zjednoczonych. Po uwzględnieniu czynników demograficznych i chorób towarzyszących okazało się, że aspiryna aż o 44 proc. zmniejszała ryzyko konieczności zastosowania respiratora, o 43 proc. – konieczności leczenia na oddziale intensywnej terapii oraz o 47 proc. – ryzyko zgonu w szpitalu.

Naukowcy nie zauważyli wyraźnych różnic, jeśli chodzi o zagrożenie krwotokami czy zakrzepami.

Wstępne wyniki naukowcy opublikowali już jesienią 2020 roku i jak donoszą, od tej pory także inne badania wskazały na to, że aspiryna do pewnego stopnia chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19, a także przed samą infekcją.

Kolejne projekty badawcze – zdaniem ekspertów – będą mogły pokazać, czy istnieje związek między stosowaniem aspiryny i uszkodzeniem płuc.

– Aspiryna jest niedroga, łatwo dostępna i miliony ludzi już ją stosuje do leczenia swoich przypadłości. Odkrycie opisanej korelacji ma ogromne znaczenie dla tych, którzy chcą zmniejszyć ryzyko niektórych najgroźniejszych skutków Covid-19 – podkreśla prof. Chow.

Więcej informacji na ten temat -> KLIKNIJ TUTAJ. (PAP)

Marek Matacz
Print Friendly, PDF & Email