Artyści z Fundacji Działania pomagają dzieciom wykluczonym społecznie

Artyści z Fundacji Działania pomagają dzieciom wykluczonym społecznie
Fot. Fundacja Działania

Zaczęło się od tego, że chcieli pomóc innym zagrożonym wykluczeniem społecznym i marginalizacją. To, co mieli do przekazania, to ich artystyczna wrażliwość, energia i ogrom wiedzy o sztuce i kulturze. Fundacja Działania co roku roztacza opiekę nad kilkuset dziećmi, którym organizuje zajęcia i warsztaty siedem dni w tygodniu.

Pierwsze artystyczne działania realizowali w sposób nieformalny, na Starym Polesiu. Zaczynali w 2014 r. w świetlicach środowiskowych.

– Robiliśmy różne animacje na łódzkich podwórkach. Jako grupa artystów, też takich w pewnym sensie wykluczonych społecznie, szukaliśmy wówczas swojego miejsca – wspomina Marta Pszonak z Fundacji Działania.

Początki Fundacji Działania

Po pewnym czasie grupa stwierdziła, że dobrze byłoby sformalizować działania. Założyła fundację. Od 2015 r. regularnie realizuje projekt „Świetlice artystyczne”. Na rzecz kilkuset dzieci z Łodzi aktywnie działa około 50 artystów różnych sztuk. Są filmowcy, aktorzy, muzycy, artyści plastycy, malarze i inni.

– Dzieci uczą się animacji, improwizacji teatralnej, a często po takiej serii warsztatów idziemy potem z dziećmi do teatru, żeby zobaczyły w praktyce to, czego uczyły się u nas na zajęciach. Mają ogromną frajdę z tego, że znają aktorów występujących na scenie, że mogą z nimi po spektaklu porozmawiać. Czują się dzięki temu docenione – opowiada Marta Pszonak.

– Ja widzę po tych dzieciach, że umożliwienie im kontaktu z kimś, kto jest prawdziwym aktorem, czy prawdziwym muzykiem, jest dla nich szalenie ważne – przyznaje Martyna Konieczny, która do Fundacji Działania dołączyła będąc jeszcze na studiach. Niedawno ukończyła projektowanie ubioru na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od kilku lat wiedzę wyniesioną z uczelni wykorzystuje, przygotowując warsztaty dla dzieci.

– Robiliśmy warsztaty z malarstwa i tworzenia przedmiotów S-F z przyszłości, po których zrobiliśmy wystawę. Dzieciaki wierciły dziury w ścianach, żeby powiesić prace, decydowały, gdzie co ma być umieszczone. Zwieńczeniem, takim przypieczętowaniem tych wysiłków, był wernisaż, dzięki któremu dzieciaki poczuły, że zrobiły coś naprawdę ważnego – opowiada Martyna Konieczny.

Artyści dla dzieci z Ukrainy

Zespół fundacji szybko zareagował także na wojnę w Ukrainie. Powstały warsztaty dla dzieci, które przyjechały do Łodzi z Ukrainy, ale także zajęcia integracyjne dla dzieci z różnych krajów. Jedne z nich prowadzi Yuliia Mykhaliuk, która w Polsce jest od 7 lat. Z wykształcenia jest projektantką wnętrz, zajmuje się malarstwem olejnym, pracuje też jako modelka. Do zespołu fundacji dołączyła na początku inwazji Rosji na Ukrainę.

– Poczułam potrzebę pracy z dziećmi. Zadziałał jakiś taki rodzaj winy, że nie jestem tam, z moimi rodakami. Dlatego przyszłam tutaj i zaczęłam prowadzić zajęcia. Dzieci okazały się bardzo wdzięczne i cudowne podczas pracy – opowiada Yuliia Mykhaliuk, która prowadzi między innymi warsztaty „Dotknij Ukrainy” pomagające dzieciom poznać kulturę ukraińską, a także znaleźć jej odniesienia w innych kulturach. Fundację Działania można znaleźć na stronie internetowej www.fundacjadzialania.pl.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email