Argentyńczycy zaszczepią się rosyjskim Sputnikiem V

Argentyńczycy zaszczepią się rosyjskim Sputnikiem V
Fot. RF._.studio / Pexels

Laboratorium pod Buenos Aires zawarło umowę z Rosją na produkcję szczepionki Sputnik V. Brazylia ma w planach wybudowanie zakładu produkującego rosyjskie szczepionki z docelową produkcją do 100 mln dawek.

Jak przekazał Reuters, produkcją szczepionki zajmie się laboratorium Richmond, które zawarło w tym celu umowę z Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich.

Prezes argentyńskiego laboratorium powiedział, że plan produkcji jest długoterminowy – zajmie około roku i ma objąć także budowę nowej fabryki w prowincji Buenos Aires. Dodał, że ma nadzieję iż firma wyprodukuje do 100 mln dawek i będzie w stanie zaopatrywać też inne kraje w regionie.

Argentyna była jednym z pierwszych państw na świecie, które zawarły umowę z Rosją na zakup szczepionki Sputnik V. Do kraju dotarło już 1,22 mln dawek szczepionki z rosyjskiego ośrodka im. Gamalei.

Prezydent Argentyny zamierza zwiększyć zakup szczepionek przeciwko COVID-19 przed nadejściem tamtejszej zimy (w okolicach czerwca) i możliwą drugą falą zakażeń. Kraj posiada już 904 tys. dawek od chińskiej firmy Sinopharm oraz 580 tys. dawek dostarczonych przez Indian Serum Institute preparatu Covishield marki AstraZeneca. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email