Argentyna wydała zgodę na stosowanie jednodawkowej chińskiej szczepionki Cansino

Argentyna wydała zgodę na stosowanie jednodawkowej chińskiej szczepionki Cansino
Fot. Pixabay

Argentyna w piątek zatwierdziła awaryjne zastosowanie chińskich jednodawkowych szczepionek Cansino COVID-19 opracowanych przez Cansino Biologics Inc, by przyśpieszyć proces szczepień, gdy kraj stoi w obliczu ostrej drugiej fali pandemii.

Ministerstwo zdrowia podało w oświadczeniu, że Argentyna podpisała umowę na dostawę 5,4 miliona dawek chińskiej jednodawkowej szczepionki dodając, że dostawy będą „postępowały w zależności od ich dostępności”.

Obecnie, według danych ministerstwa, Argentyna z 45-milionową populacją odnotowuje trzecią co do wielkości liczbę nowych infekcji każdego dnia, za Indiami i Brazylią, i zarejestrowała w sumie prawie 85 000 zgonów z powodu tej choroby oraz 4,1 miliona przypadków zakażeń.

Od kwietnia Argentyna odnotowuje kolejny wzrost przypadków COVID-19, z rosnącym poziomem obłożenia łóżek w oddziałach intensywnej opieki medycznej. W obliczu takiego scenariusza rząd Alberto Fernándeza ogłosił zaostrzenie sanitarnych ograniczeń w kraju do 25 czerwca i kontynuuje kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi, rozpoczętą w grudniu ubiegłego roku.

Według oficjalnych danych opublikowanych w piątek, dotychczas zastosowano 16,02 mln dawek szczepionek. W sumie 12,81 mln osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, podczas gdy 3,2 miliona osób zostało zaszczepionych dwiema dawkami.

Argentyna korzysta obecnie z opracowanej w Rosji szczepionki Sputnik V, szczepionki chińskiej firmy farmaceutycznej Sinopharm oraz opracowanej przez AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email