Aquapark w Elblągu – kolejne podejście, z wiarą w sukces

Aquapark w Elblągu – kolejne podejście,  z wiarą w sukces
Fot. Adminstrator

Prezydent Elbląga nie zraża się dotychczasowymi niepowodzeniami i ponawia starania o uruchomienie  Aguaparku. Powołana została w tym celu spółka miejska, na której czele stoi prezes Urszula Kocięcka. Przewiduje się również rewitalizację odkrytego basenu.

Poprzednie bezskuteczne doświadczenia skłoniły władze miasta do zmiany podejścia do tego przedsięwzięcia. Pierwsze próby polegały na utworzeniu partnerstwa publiczno-prywatnego i wydaniu koncesji na budowę kompleksu wodnego. Nie udało się jednak znaleźć partnerów prywatnych, wobec czego miasto przyjęło alternatywne rozwiązanie i w drugim podejściu zaczęło od utworzenia spółki miejskiej ze 100% udziałem miasta. Spółka szuka inwestorów i możliwości finansowania inwestycji. Wstępne konsultacje z bankami wypadły korzystnie , przystąpili też ponownie do rozmów trzej przedsiębiorcy, którzy zgłosili swój akces w poprzedniej turze. Formuła spółki została dobrze przyjęta i jest szansa na pozyskanie kolejnych inwestorów.

Spółka ma już swojego szefa – Urszulę Kocięcką, finansistkę z dużym doświadczeniem zawodowym. Pani prezes kontynuuje prowadzone dotychczas prace, a jej aktualnym zadaniem jest przygotowanie wstępnej dokumentacji, to znaczy specyfikacji indywidualnych warunków zamówień, do czego powołany zostanie zespół specjalistów.

Spółka zarządzać będzie Aquaparkiem, odkrytym basenem, który czeka na rewitalizację oraz funkcjonującą obecnie krytą pływalnią, którą przejmie od MOSiR od 1 lipca br. W najbliższym czasie przygotowana zostanie uchwała Rady Miejskiej, na mocy której spółce przekazany zostanie majątek w postaci nieruchomości (8,5 ha), na których znajdą się ww. wymienione obiekty.

Władze miasta chciałyby, żeby wraz z budową Aquaparku wykonana  została rewitalizacja odkrytego basenu, co stworzyłoby atrakcyjną całość. Nikt jednak nie może dziś przewidzieć, czy to się uda. Jeżeli nie, to rewitalizacja basenu nastąpi w terminie późniejszym. Być może kompleks ten powiększy się jeszcze o inne obiekty – np. bazę hotelową, zależeć to będzie od inwencji inwestorów.

Trudny do przewidzenia jest też termin otwarcia Aquaparku – same negocjacje z inwestorami i bankami muszą potrwać parę miesięcy. Prezydent  zakłada, że proces inwestycyjny rozpocznie się w 2014 r. i ma nadzieję, że przecięcie wstęgi nastąpi najpóźniej za trzy lata.

Największą niewiadomą jest funkcjonowanie Aquaparku po jego uruchomieniu. Istniejące już w Polsce takie wodne kompleksy nigdzie się same nie utrzymują – wymagają dofinansowania. Prezydent liczy się z tym, że w Elblągu sytuacja może być podobna, ma jednak nadzieję, że nieco lepsza, bo warunki mamy szczególne: brakuje  obiektów do rekreacji w wodzie, jest na to bardzo duże zapotrzebowanie społeczne, ponadto można liczyć na turystów rosyjskich. Urszula Kocięcka wraz z przedstawicielami Urzędu Miejskiego odbyła już szereg wizyt studyjnych w różnych Aquaparkach i wyciąga wnioski z ich doświadczeń. Wiedza zdobyta w czasie tych wizyt jest bardzo cenna, pozwoli ustrzec się błędów i wykorzystać dobre przykłady. Myśli się także o rozwiązaniach innowacyjnych i rozszerzeniu zakresu usług, np. o rehabilitację. Dofinansowanie ze strony miasta polegałoby na wykupie niektórych usług, np. nauki pływania dla uczniów.

Urszula Kocięcka nie ma wątpliwości co do celowości podjętych działań. Widzi realne szanse na zrealizowanie tego przedsięwzięcia i znalezienie sensownych rozwiązań finansowych. Zanim stanie Aquapark, zajmie się podniesieniem standardów krytej pływalni na ul. Karowej, której stan obecnie przedstawia wiele do życzenia. Pani prezes ma już wizję przyszłego funkcjonowania obiektu: potrzebny jest nie tylko remont, ale także zmiana organizacji pracy i stosunku do użytkowników . Uspokaja za to pracowników pływalni: nikt nie straci pracy.  W samej spółce nie przewiduje się większego zatrudnienia,  na razie wystarczą dwa etaty.

Nowoczesny kompleks do rekreacji w wodzie, zwłaszcza w połączeniu z innymi urządzeniami rekreacyjnymi w pięknym miejskim parku Bażantarnia, spełni nie tylko marzenia elblążan, ale może także przyciągnąć turystów i stworzyć nowe miejsca pracy, na co także liczy samorząd.

 

 

  TB Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8892

Print Friendly, PDF & Email