W ramach pracy dyplomowej absolwentka Politechniki Opolskiej opracowała aplikację, która pozwala na korzystanie z klawiatury komputera przy pomocy ruchu gałek ocznych. Zdaniem prof. Andrzeja Waindoka, promotora pracy, z aplikacji będzie mogło skorzystać wiele osób np. z niepełnosprawnościami.
Autorką aplikacji jest inż. Anna Mrozek z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Temat jej pracy, która uzyskała pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą pracę dyplomową wydziału, podsunęła jej siostra, która jest optometrą i zawodowo zajmuje się korekcją wad wzroku.
– Na rynku są komercyjne rozwiązania, które pozwalają na sterowanie klawiaturą za pomocą ruchu gałek ocznych. Na przykład można zakupić kamerkę, która wykorzystuje światło podczerwone, są także specjalne okulary; ale to wszystko sporo kosztuje. Chciałam sprawdzić, czy w warunkach domowych, bez specjalistycznego sprzętu, tylko wykorzystując kamerę wbudowaną np. w laptopa lub zewnętrzną i mój program, można w bezdotykowy sposób korzystać ze sprzętu – tłumaczy inż. Anna Mrozek.
W ramach pracy pani inżynier udało się opracować metodę, która wykorzystuje urządzenia standardowo montowane przy laptopach i nie wymaga kupowania dodatkowych urządzeń.
– Żeby skorzystać z aplikacji trzeba mieć kamerę zewnętrzną lub z laptopa. Aplikacja nie wymaga podczerwieni. Trzeba mieć jedynie zwykłe źródło światła, które oświetli twarz użytkownika. Na podstawie odbicia światła w naszym oku obliczany jest kąt patrzenia na ekran i przewidywany potencjalny kierunek patrzenia oczu. To usprawnienie procesu i ograniczenie wydatków – podkreśla Mrozek.
Zdaniem prof. Andrzeja Waindoka – promotora pracy – aplikacja inż. Mrozek reprezentuje nie tylko wysoki poziom naukowy, ale ma także duży potencjał do praktycznego wykorzystania np. w medycynie u osób z niepełnosprawnościami. (PAP)