Apetyt na… piernik

Apetyt na… piernik
Fot. Adminstrator

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczyste święta w naszej tradycji. Święta, na które czekamy z utęsknieniem. Święta, do których przygotowujemy się długo i starannie. To dni, kiedy poświęcamy więcej czasu i ciepła swojej rodzinie, bliskim i nieznajomym.

Artykuł ukazał się w oryginale w Razem z Tobą w grudniu 2008 roku.

W przeddzień Wigilii w wielu domach wypieka się ciasta świąteczne, m. in. pierniki. To twarde ciemnobrązowe ciasto robione jest z mieszaniny mąki pszennej i żytniej, mleka, jajek, skarmelizowanego cukru, miodu, silnie przyprawione cynamonem, imbirem, a czasem nawet goździkami lub gałką muszkatołową. Nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego słowa pierny, co oznaczało pieprzny. Może warto jeszcze przy okazji dodać, że pierwszy cech piernikarzy w Polsce powstał w Krakowie.

Piernik świąteczny z migdałami

Składniki na ciasto:

1 kg mąki, 35 dag cukru, ½ kg miodu, 4 jaja, 2 łyżeczki sody oczyszczonej, torebka przyprawy do pierników, 2 łyżeczki masła, 25 dag konfitur pomarańczowych, 10 dag migdałów, 10 dag łuskanych orzechów włoskich, 10 dag skórki pomarańczowej, 10 dag rodzynek, plus dodatkowe pół szklanki miodu.

Sposób przyrządzania:

Miód z przyprawami do piernika zagrzać w rondelku. Ubić jajka z cukrem na puszystą masę, mąkę z sodą przesiać na stolnicę. Zrobić dołek, wlać do niego ciepły miód i nożem zarobić ciasto. Dodać ubite jajka i znowu zarobić. Wyrabiać ciasto, aż będzie lśniące i gładkie, przykryć ściereczką i odstawić na 2-3 godziny. Przełożyć ciasto do tortownicy wysmarowanej masłem i wysypanej mąką. Piec ok. 60 min. w piekarniku nagrzanym do 180oC. Po tygodniu, gdy piernik zmięknie, przekroić go na trzy części i przełożyć masą. Aby sporządzić masę, do rondla włożyć konfitury i miód. Podgrzewać stale mieszając na małym ogniu, aż masa zgęstnieje. Migdały i rodzynki sparzyć, migdały obrać ze skórki i posiekać wraz z orzechami. Skórkę pomarańczową pokroić na małe kawałki. Bakalie dodać do masy (trochę skórki zostawić do przybrania piernika), chwilę smażyć na małym ogniu, a następnie przestudzić. Ciepłą masą przełożyć ciasto. Wierzch piernika można polukrować i posypać skórką.

Piernik świąteczny na miodzie

Składniki:

0,5 kg mąki, 25 dag masła, 1,5 szklanki cukru, 0,5 szklanki miodu pszczelego (lub płynnego miodu sztucznego – z miodem pszczelim piernik jest o wiele lepszy), 3 jajka, 1 torebka gotowej przyprawy do pierników lub zmielony cynamon, imbir, goździki, w łącznej objętości 1 łyżki stołowej, 1 łyżeczka płaska sody oczyszczonej, 1 szklanka mleka, odrobina mąki kartoflanej, tłuszcz do formy, po 5 dag posiekanych migdałów, orzechów, rodzynek, fig.

Sposób przyrządzania:

W dużym rondlu zagotować mleko z masłem, miodem, cukrem i przyprawami. Dobrze wymieszać i ostudzić. Do letniej masy dodawać stopniowo mąkę (w takiej ilości, aby ciasto miało konsystencję gęstego kremu), sodę, żółtka jaj oddzielone od białek oraz bakalie posiekane i obtoczone w mące kartoflanej (aby nie opadały na spód ciasta i nie przypaliły się). Można dodać także truskawki wyjęte z konfitury, odsączone i również obtoczone w mące kartoflanej. Na końcu dodaje się ubitą na sztywno pianę z białek i delikatnie łączy się ją (przekłada) z ciastem. Tak przygotowane ciasto wlać do wysmarowanej tłuszczem formy i piec w gorącym piekarniku (ok. 50-60 min.), sprawdzając patyczkiem. Dobrze upieczony piernik jest wyrośnięty, odstaje od formy, a na wierzchu ma podłużne pęknięcie. Gotowy i ostudzony można polać lukrem czekoladowym i udekorować połówkami migdałów lub cząstkami orzechów włoskich.

Piernik z kawą i koniakiem

Składniki:

4 jajka, 1 szklanka zaparzonej kawy, 1 szklanka cukru, 1 szklanka miodu, 3,5 szklanki mąki, 2 łyżki oleju, 1 łyżka cynamonu, 1 łyżeczka zmielonych goździków, szczypta gałki muszkatołowej, 1 łyżeczka soli, 1/5 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 2 łyżki koniaku, bakalie, polewa czekoladowa lub lukier.

Sposób wykonania:

Jajka ubić z cukrem (najlepiej mikserem). Dodać koniak, kawę, miód i olej. Zmiksować. Na to przesiać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, sodą i wszystkimi przyprawami. Zmiksować. Dodać bakalie, wymieszać. Ciasto przełożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką formy. Piec ok. 1 godzinę w 180 stopniach. Polukrować lub polać polewą.

Świąteczne pierniczki w białym lukrze

Składniki na ok. 35 sztuk:

125 g miodu, 125 g cukru, 75 g masła, 1 jajo, 1 łyżeczka cynamonu, 1 łyżeczka zmielonych goździków, kilka kropli olejku z gorzkich migdałów, 1 łyżeczka startej skórki z pomarańczy, 400 g mąki, 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia, 250 g cukru pudru, czerwone i zielone kandyzowane wiśnie.

Sposób przygotowania:

Miód podgrzać z masłem i cukrem, przestudzić. Do letniej masy dodać jajko, cynamon, goździki, olejek i skórkę pomarańczową, dokładnie wymieszać. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, porcjami dodawać do masy miodowej i wyrabiać gładkie ciasto. Ciasto przykryć serwetką, odstawić w ciepłe miejsce na 2-3 dni. Piekarnik rozgrzać do 175oC. Na stolnicy oproszonej mąką ciasto rozwałkować na placek grubości ok. 5 mm, wykroić w romby lub serduszka. Ciastka przełożyć na blachę wyłożoną pergaminem, piec ok. 10 minut i wystudzić. Wiśnie pokroić w paseczki. Cukier puder utrzeć z 4 łyżkami ciepłej wody. Pierniczki posmarować lukrem i ozdobić wiśniami.

Opr. Sylwia Guz

Print Friendly, PDF & Email