Ankieta kwalifikująca do szczepień zostanie uproszczona

Ankieta kwalifikująca do szczepień zostanie uproszczona
Fot. Pixabay

Upraszczamy i standaryzujemy ankietę umożliwiającą zakwalifikowanie do szczepienia przeciw COVID-19. Będzie ona zawierała pytania dotyczące przeciwwskazań, a także ryzyk wymagających pogłębionej konsultacji z lekarzem – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski wskazywał na piątkowej konferencji prasowej, że poszerzenie uprawnień do kwalifikacji na szczepienia przeciw COVID-19 dla innych zawodów medycznych ma spowodować, że w przypadku otwierania masowych punktów szczepień nie zabraknie personelu.

– To poszerzenie zakresu uprawnień innych zawodów niż lekarskiego jest jednocześnie powiązane z tym, że upraszczamy ankietę, standaryzujemy ją, dajemy pewną prostą procedurę postępowania – mówił minister zdrowia.

Podkreślił, że przygotowana ankieta, która była szeroko konsultowana ze środowiskiem lekarskim, została podzielona na dwie części. Pierwsza część – jak tłumaczył – zawiera pytania dotyczące przeciwskazań. W ich przypadku odpowiedź twierdząca jest przesłanką do niezakwalifikowania do szczepienia.

Druga część ankiety mówi o „ryzykach wymagających pogłębionej konsultacji” – dodał minister. – Bardzo często jednak konsultacji z lekarzem – podkreślił.

– Jeżeli któreś z pytań w tej drugiej części będą zawierały odpowiedź twierdzącą, czyli potwierdzały istnienie ryzyka związanego ze stosowaniem preparatu, to wtedy będzie konieczna konsultacja z lekarzem – zaznaczył Niedzielski.

Jak dodał, wśród pytań znajdą się również te dotyczące „tego, z czym ostatnio mamy bardzo dużo do czynienia w kontekście szczepienia AstrąZeneką”, m.in. pytania o rozpoznanie u danego pacjenta małopłytkowości czy inne udokumentowane epizody zakrzepicy.

Niedzielski wskazał, że chodzi o to, by „uwrażliwić osoby kwalifikujące na istnienie tych ryzyk”.

Minister zdrowia podkreślił też, że ankieta będzie miała charakter „dokumentu żyjącego”, tzn. jeśli w wyniku monitoringu niepożądanych odczynów poszczepiennych lub informacji np. z instytucji międzynarodowych pojawią się dane o innych ryzykach, ankieta będzie zmieniana. (PAP)

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
Print Friendly, PDF & Email