Andrusiewicz: W Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta

Andrusiewicz: W Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta
Fot. Martin Lopez / Pexels

Dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta – poinformował we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Ocenił, że to nie jest znacząca transmisja i obecnie mamy ten wariant koronawirusa pod kontrolą, „ale to nie znaczy, że on się nie może rozwinąć”.

Andrusiewicz w TVN24 poinformował, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta.

– Przypomnę, że pierwszy przypadek potwierdzony w Polsce to było mniej więcej półtora miesiąca temu i od tego czasu przez 45 dni mamy 90 przypadków – to nie jest znacząca transmisja – ocenił. Powiedział, że są to np. ogniska zakażeń, które się tworzą wśród współpracowników.

Zdaniem rzecznika „mamy ten wariant obecnie pod kontrolą, ale to nie znaczy, że on się nie może rozwinąć”.

– Dzisiaj największym zagrożeniem dla Polski nie jest mobilność obywateli. Bo jeżeli obserwujemy tę mobilność, która cały czas rośnie i będzie rosła z powodu wakacji, to ona nie powoduje w tej chwili wzrostu zakażeń, bo jak widzimy, te zakażenia spadają. Największym zagrożeniem dla Polski są mutacje. Dlatego my stawiamy na sekwencjonowanie genomu wirusa i szybkie działanie stacji sanitarno-epidemiologicznych – powiedział Andrusiewicz. (PAP)

Olga Zakolska
Print Friendly, PDF & Email