Andrusiewicz: Od przyszłego tygodnia możliwa wysyłka pediatrycznych szczepionek po 20 dawek

Andrusiewicz: Od przyszłego tygodnia możliwa wysyłka pediatrycznych szczepionek po 20 dawek
Fot. Pixabay

Szczepionki przeciw COVID-19 przychodzą do Polski w opakowaniach po 100 dawek i by nie opóźniać dystrybucji tak są wysyłane. Od przyszłego tygodnia będzie możliwość wysyłki po 20 dawek – przekazał PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Środowa „Gazeta Wyborcza” zwróciła uwagę, że małe punkty szczepień, zwłaszcza na wsiach, nie zamawiają szczepionek przeciw COVID-19 dla dzieci, bo mają mało chętnych, a Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wysyła tylko pakiety, w których jest minimum sto dawek. RMF FM podało w środę w ciągu dnia, że punkty będą mogły zamawiać nie po 100 dawek, lecz po 20.

Rzecznik MZ, pytany przez PAP o te doniesienia, przekazał, że „szczepionki przeciw COVID-19 przychodzą do Polski w opakowaniach po 100 dawek i by nie opóźniać dystrybucji, tak są wysyłane”. – Od przyszłego tygodnia będzie możliwość wysyłki po 20 dawek – podał.

Szczepionki trafiają do Polski transportem lotniczym w zabezpieczonej przesyłce. Potem, drogą lądową, ciężarówkami, są przewożone do magazynu, do hurtowni farmaceutycznej, gdzie następuje podział i przygotowanie do dalszego transportu. Kolejnego dnia, zabezpieczone, w odpowiednich warunkach, wyjeżdżają do punktów szczepień.

Prezes RARS Michał Kuczmierowski w wywiadzie dla PAP w tym tygodniu zwracał uwagę, że szczepionka pediatryczna jest przygotowana i nie wymaga rozcieńczenia, ma także trochę dłuższą ważność – w temperaturze tzw. zimnego łańcucha – od 2 do 8 stopni Celsjusza – może leżeć do 10 tygodni. Dostarczone preparaty, jeśli pozostaną, mogą być wykorzystane do szczepienia drugą dawką.

Trwa rejestracja na szczepienia dzieci od 5 do 11 lat. Szczepienia w tej grupie wiekowej będą wykonywane od czwartku przy użyciu szczepionki Comirnaty w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej. Druga dawka szczepionki będzie podawana po 21 dniach. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email