Andrusiewicz: Mamy w granicach 77 proc. obłożenia łóżek respiratorowych

Andrusiewicz: Mamy w granicach 77 proc. obłożenia łóżek respiratorowych
Fot. Pixabay

Mamy w granicach 77 proc. obłożenia łóżek respiratorowych – to też nadal jest bardzo dużo – powiedział w piątek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że nadal jest zapas 10 tys. wolnych łóżek i w granicach tysiąca wolnych respiratorów.

Rzecznik MZ w piątek na konferencji prasowej mówił o sytuacji w szpitalach w związku z epidemią.

Andrusiewicz podkreślił, że sytuacja w szpitalach – z pacjentami trafiającymi pod respirator – nadal jest niedobra.

– Nadal mamy 75 proc. obłożenia łóżek szpitalnych. Jest to delikatny spadek o 2 proc. w stosunku do ostatnich dni, ale 75 proc obłożenia łóżek szpitalnych to nadal jest dużo – ocenił.

– Mamy w granicach 77 proc. obłożenia łóżek respiratorowych – to też nadal jest bardzo dużo – dodał.

Andrusiewicz ocenił, że budujące jest to, że państwo cały czas uzupełnia sprzęt, który jest do dyspozycji pacjentów covidowych. Poinformował, że ostatniej doby przybyło tysiąc dodatkowych łóżek szpitalnych i w granicach 150 respiratorów.

– W tej chwili mamy jeszcze nadal bufor 10 tys. wolnych łóżek i w granicach tysiąca wolnych respiratorów. W tym tygodniu zwiększyliśmy ten bufor o ponad 3 tys. samych łóżek i w granicach 400 respiratorów – mówił rzecznik MZ.

Zapowiedział, że w kolejnym tygodniu nastąpi kolejne zwiększenie liczby łóżek. – Co świadczy, że nadal przygotowujemy się do wzrostu w hospitalizacji, bo trzeba zaznaczyć jasno – za wzrostem skali zakażeń będzie podążała w granicach tygodnia, dwóch tygodni skala wzrostów obłożenia łóżek szpitalnych – zaznaczył.

Powiedział, że nawet jeśli dziś widoczny jest delikatny spadek liczby zakażeń, to nie oznacza, że zacznie spadać liczba hospitalizacji.

– Wskaźnik hospitalizacji w najbliższych dniach, tygodniach, może nam zdecydowanie rosnąć, ponieważ te wzrosty na poziomie 35 tys. zakażeń będą odczuwalne w granicach jednego tygodnia – zapowiedział.

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 30 546 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Śląsku – 4713 – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 497 osób.

– Dlatego w przyszłym tygodniu ponownie budujemy bufor łóżkowy o granicę 4 tys. dodatkowych łóżek i granicę 400 nowych respiratorów – poinformował Andrusiewicz. (PAP)

Szymon Zdziebłowski
Print Friendly, PDF & Email