Andrusiewicz: Jesteśmy w apogeum IV fali, czekamy na moment przesilenia

Andrusiewicz: Jesteśmy w apogeum IV fali, czekamy na moment przesilenia
Fot. Pixabay

Jesteśmy w apogeum IV fali. Czekamy na moment przesilenia – powiedział w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zwrócił uwagę, że woj. podkarpackie jest kolejnym, w którym zanotowano spadek zakażeń na poziomie 4 proc.

W czasie piątkowego briefingu rzecznik resortu zdrowia powiedział, że „jeżeli porównujemy tydzień do tygodnia, to dynamika zakażeń zdecydowanie spada”.

– Przed tygodniem mówiliśmy o dynamice wzrostów ponad 10 proc. Dziś jesteśmy na poziomie 3 proc. – zaznaczył.

– To, co może napawać optymizmem, to fakt, że kolejne województwo zanotowało spadki. Po woj. lubelskim i podlaskim, u których te spadki wynoszą już ponad 20 proc., mamy woj. mazowieckie i spadki na poziomie 10 proc., ale mamy dziś woj. podkarpackie ze spadkami na poziomie 4 proc. – powiedział rzecznik.

Poinformował, że w kolejnych województwach dynamika zakażeń ma charakter spadkowy. – W woj. łódzkim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim poziom dynamiki tydzień do tygodnia spadł już poniżej 5 proc. – powiedział.

Zaznaczył, że od tygodnia poziom zajętości łóżek jest stabilny w granicach 76-77 proc. Powiedział, że „jesteśmy w apogeum IV fali”.

– Dzisiaj mamy 107 tys. badań, ponad 40 tys. zleconych testów, a wynik (zakażeń – PAP) jest nadal na poziomie wyniku sprzed tygodnia. Dwa razy w tym tygodniu zanotowaliśmy delikatne spadki. To jest świadectwo tego, że szczyt mamy już raczej osiągnięty i czekamy na moment przesilenia – powiedział rzecznik MZ. (PAP)

Magdalena Gronek
Print Friendly, PDF & Email