Andrusiewicz: Epidemia nabiera tempa, w najbliższych dniach liczba zakażeń nawet powyżej 60 tys.

Andrusiewicz: Epidemia nabiera tempa, w najbliższych dniach liczba zakażeń nawet powyżej 60 tys.
Fot. Pixabay

Epidemia nabiera tempa. Musimy być przygotowani na wzrosty liczby zakażeń SARS-CoV-2 w najbliższych dniach, nawet powyżej 60 tys. – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podał, że wariant koronawirusa omikron stanowi 42 proc. wszystkich sekwencjonowanych próbek.

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że badania potwierdziły 53 420 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To najwyższy dobowy wynik w pandemii.

– Porównując tydzień do tygodnia, mamy teraz wzrosty na poziomie już 111 proc. Dzisiejszy wynik to na pewno nie jest koniec tendencji wzrostowej – powiedział dziennikarzom rzecznik resortu zdrowia komentując te dane. – Już po porannych danych widzimy. Godzinę temu mieliśmy już 10 tys. zakażeń zanotowanych tylko w dniu dzisiejszym – podał. – Więc jutrzejszy wynik będzie porównywalny, jeżeli nie wyższy. Niestety – dodał.

– Widzimy, że teraz trzy województwa, w których znacząco rosną nam dane epidemiczne dotyczące liczby zakażonych, to woj. śląskie, woj. podlaskie i woj. łódzkie. Tam tydzień do tygodnia odnotowujemy wzrosty na poziomie 150 proc. – poinformował Andrusiewicz.

Wskazał, że „wariant omikoron niedługo osiągnie połowę wszystkich wariantów, które mamy obecne w Polsce”. – Dzisiaj w wyniku sekwencjonowania mamy już 2 464 próbki właśnie wariantu omikron, co stanowi 42 proc. wszystkich sekwencjonowanych próbek w Polsce. Widać, jak z dnia na dzień ten wariant stanowi coraz większą liczbę przypadków – powiedział rzecznik.

– Epidemia nabiera tempa. Musimy być przygotowani na te wzrosty (liczby zakażeń SARS-CoV-2 – PAP) w najbliższych dniach, nawet powyżej 60 tys. – dodał. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka
Print Friendly, PDF & Email