Aktywnie i bezpiecznie w ferie

Aktywnie i bezpiecznie w ferie
Fot. Monika Szałas

Odkrywanie świata dźwięków, turnieje, gry i zabawy sportowe, dużo kontaktu z kulturą i wiele różnych warsztatów – tak w skrócie zapowiadają się atrakcje, które w Elblągu przygotowano dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe.

20 stycznia w naszym województwie rozpoczynają się ferie zimowe. Dzisiaj (15.01) podczas konferencji prasowej zaprezentowano zaplanowane propozycje aktywności, które mogą wypełnić czas odpoczynku elbląskich dzieci i młodzieży.

– Rozpoczynamy ferie, które jak co roku w dużej mierze są zabezpieczone przez instytucje samorządowe, ale również stowarzyszenia. Na pewno będziemy zachęcali, żeby skorzystać z bogatej oferty: czy sportowej, czy kulturalnej, czy edukacyjnej. Gwarantujemy dobre spędzanie czasu – powiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Ofertę przygotowano w myśl „dla każdego coś dobrego”. Dzieci i młodzież, które lubią spędzać czas aktywnie, mogą wybrać się na zajęcia organizowane zarówno przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy (takie jak judo, karate, lekkoatletyka), jak i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który zaprasza uczniów na krytą pływalnię, strzelnicę, tor wrotkarsko-łyżwiarski „Kalbar”, lodowisko „Helena” i Halę Sportowo-Widowiskową MOSiR.

– W pierwszym tygodniu planujemy zajęcia od 9:00 do 16:00. Dzieci będą mogły skorzystać z siatkówki, piłki nożnej, piłki ręcznej, tenisa stołowego, karate, squash, judo i freestyle. Z kolei w drugim tygodniu będziemy organizowali turnieje – poinformował Marek Kucharczyk, zastępca dyrektora MOSiR.

Sportowe atrakcje obejmują też wycieczkę rowerową „Zimowa Bażantarnia”, snowbike, czyli zajęcia z bezpiecznej jazdy rowerem po śniegu, a także turniej na zakończenie ferii.

Nie tylko sportowo

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbędą się warsztaty robienia pierników, zaplanowano pogadanki „Życie na zamku krzyżackim” i „Żuławskie tajemnice” oraz karnawałowe święto masek i dzień lalek. Bogatą ofertę przygotowała Biblioteka Elbląska – każda jej filia realizuje własny program wypełniony atrakcjami. Dzieci mogą spędzić ferie także w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie nie zabraknie muzycznych wrażeń (zaplanowano zajęcia związane z grą na trąbce, gitarze klasycznej, perkusji, saksofonie i pianinie), tańca, nauki języków i wielu innych zajęć. Swoje drzwi otwiera również Centrum Sztuki Galeria EL.

– Centrum Sztuki Galeria EL stara się, tak jak w poprzednich latach, żeby wykorzystać swoje zasoby i umiejętności, żeby oferta dla dzieci była atrakcyjna. Postawiliśmy na dwojakiego rodzaju zajęcia warsztatowe. Nasi animatorzy będą opiekować się i edukować dzieci podczas warsztatów nastawionych na poznanie świata dźwięków i na wykorzystanie zdolności manualnych bądź zainteresowań dzieci w oparciu o sztuki plastyczne – podkreślił Wojciech Minkiewicz.

Pełną ofertę wszystkich zajęć dla elbląskich uczniów można znaleźć na stronach internetowych i w mediach społecznościowych organizatorów, a także w publikacji „Ferie w mieście”, która trafiła do szkół. Oprócz różnorodnych zajęć dzieci i młodzież mogą wziąć udział w półzimowiskach w pięciu elbląskich placówkach: SP nr 21, SP nr 16, SP nr 4, SP nr 11 i Sportowej Szkole Podstawowej nr 3. W ubiegłych latach wypoczynek dla dzieci z niepełnosprawnościami organizowany był również w SOSW nr 1, ale w tym roku żaden z elbląskich specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych nie przewiduje aktywności dla dzieci w czasie ferii.

Fot. Monika Szałas
Print Friendly, PDF & Email