Akcja Karmnik w gdańskim ZOO

Akcja Karmnik w gdańskim ZOO
Fot. nadesłane

Gdańskie ZOO weźmie udział w ogólnopolskim projekcie dokarmiania i obrączkowania ptaków pt. „Akcja Karmnik”. Inicjatywa ta odbywa się przez całą zimę, czyli w okresie, gdy część zimujących w Polsce ptaków koncentruje się przy karmnikach, poszukując łatwego dostępu do pokarmu.

Odłapywanie przy karmniku to do doskonała okazja, aby zaobrączkować dużą liczbę ptaków jednocześnie i sprawdzić czy ptaki są związane z żerowiskiem oraz jakie gatunki najchętniej korzystają z dokarmiania. Jest to też świetna metoda na określenie liczebności i pochodzenia ptaków łapanych przy karmnikach. Można także zbadać wpływ warunków atmosferycznych na kondycję ptaków, ich otłuszczenie oraz zbadać strukturę wieku i płci tej grupy zwierząt w ciągu całego sezonu zimowego.

Projekt Akcja Karmnik trwa już od kilkunastu lat. Akcja jest koordynowana przez samych obrączkarzy i polega na regularnym dokarmianiu oraz na znakowaniu ptaków przylatujących zimą do karmnika. Obrączkowania odbywają się synchronicznie w całej Polsce, zgodnie z wytycznymi metodyki stworzonej na potrzeby projektu. Punkty, w których prowadzi się odłowy, znajdują się między innymi w Zabrzu, Krakowie, Białymstoku, Gdańsku, Warszawie, Olsztynie, Gdyni i Poznaniu. Często są powiązane z placówkami naukowymi: uniwersytetami, parkami narodowymi i stacjami badawczymi.

Misja edukacja

Misją ogrodów zoologicznych jest edukacja i nauka, dlatego Gdański Ogród Zoologiczny chętnie przyłącza się corocznie do zbierania danych naukowych dla ogólnopolskiego projektu.

– Fakt, że obrączkowanie odbywa się przy trasie zwiedzania, daje możliwość swobodnego udziału gości w procesie obrączkowania. Jest to okazja do przyjrzenia się z bliska pracy obrączkarza polegającej między innymi na oznaczaniu gatunku, wieku i płci schwytanych ptaków oraz zbieraniu niezbędnych pomiarów  – mówi Sabina Buczyńska edukatorka i ornitolożka prowadząca akcję w Zoo Gdańsk.

Mnóstwo ciekawych informacji

Ornitolodzy podczas pracy udzielają wszelkich informacji związanych z obrączkowaniem ptaków, uczą rozpoznawania gatunków oraz wpajają zasady prawidłowego prowadzenia zimowego dokarmiania.

Spotkania są owocne nie tylko dla dorosłych. Z zimowych wydarzeń w zoo skorzystają nawet najmłodsi uczestnicy akcji. Goście mogą nauczyć się odróżniać gatunki sikorek – bogatki, ubogiej i modraszki, poznać różnicę między mazurkiem a wróblem, czyżem a dzwońcem, samicą i samcem zięby; dowiedzieć się, który ptak wyróżnia się umiejętnością schodzenia głową w dół po pniu, a który jest najsprawniejszym uciekinierem; zapoznać się z taktykami zimowego otłuszczania się ptaków oraz letniego pierzenia.

Gdzie i kiedy

Zimowe spotkania w zoo odbywają się w niedzielne poranki w dniach: 19 grudnia 2021, 16 stycznia 2022 i 27 lutego 2022. Punkt działa między godziną 9.00 a 12.00. i znajduje się w sąsiedztwie kawiarni „Cafe Zoo” naprzeciwko pawilonu hipopotamków karłowatych.

Warunkiem udziału w akcji jest zakup biletu wstępu do ZOO wedle bieżącego cennika dostępnego na stronie Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Print Friendly, PDF & Email