Afryka: Liczba ofiar pandemii koronawirusa przekroczyła 100 tysięcy

Afryka: Liczba ofiar pandemii koronawirusa przekroczyła 100 tysięcy
Fot. Pixabay

Liczba osób, które zmarły w Afryce z powodu koronawirusa, przekroczyła w piątek 100 tys. – informuje agencja Reutera. Blisko połowa ofiar śmiertelnych pandemii przypada na RPA, w Egipcie odnotowano ponad 10 tys. zgonów, w Maroku – 8,5 tys., a w Tunezji – 7,5 tys.

W ciągu ostatniego miesiąca na COVID-19 w Afryce zmarło ponad 22 tys. osób, o 40 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu – informowała w zeszłym tygodniu kierująca lokalnym oddziałem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Matshidiso Moeti.

Ten wzrost wyraźnie pokazuje, że systemy opieki zdrowotnej w wielu krajach Afryki są niebezpiecznie przeciążone, podobnie jak ich pracownicy – dodała.

Afryka, która stosunkowo łagodnie przeszła pierwszy rok pandemii, teraz zmaga się z niebezpiecznymi wzrostami zakażeń i niedoborami tlenu medycznego – pisze agencja Associated Press. Jak dodaje, nie rozpoczęły się jeszcze na dobre dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 na ten kontynent, a tymczasem dominujący w Republice Południowej Afryki wariant koronawirusa jest, zdaniem niektórych naukowców, bardziej odporny na ich działanie.

W piątek Unia Afrykańska (UA) ogłosiła, że Rosja zaoferowała sprzedaż 300 mln dawek szczepionki Sputnik V na kontynent, które mogłyby być dostarczane od maja. Już wcześniej organizacja zakontraktowała 270 mln dawek od koncernów AstraZeneca, Johnson & Johnson i Pfizer, a wszystkie te zakupy zostały już rozdysponowane między kraje członkowskie organizacji. Kampania szczepień rozpoczęła się dotąd tylko w kilku państwach Afryki.

Według agencji AP w Afryce z powodu pandemii umarło jednak o wiele więcej osób, niż pokazują to oficjalne statystyki. W najmocniej dotkniętej pandemią na kontynencie RPA od maja 2020 r. do stycznia 2021 r. odnotowano ponad 125 tys. więcej zgonów, niż wskazywałyby na to oparte na statystykach przewidywania. Nie jest jasne, jak wiele z tych nadmiarowych zgonów miało związek z pandemią, ale zdaniem władz medycznych ich liczba jest pozytywnie skorelowana ze statystykami dotyczącymi zachorowań na COVID-19.

– Nasze statystyki z całą pewnością nie ujmują wszystkich zgonów, szczególnie teraz, w drugiej fali pandemii – powiedział kierujący działającym przy UA Afrykańskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom dr John Nkengasong. Dodał, że śmiertelność na COVID-19 w 21 z 54 państw Afryki jest wyższa niż światowa średnia, a średnia śmiertelność dla całego kontynentu wynosi 2,6 proc. i również przewyższa wskaźnik dla całego świata.

Według zestawienia agencji Reutera w Afryce zdiagnozowano dotychczas ponad 3,8 mln zakażeń koronawirusem. Codziennie na całym kontynencie wykrywanych jest średnio ponad 10 tys. nowych infekcji, a na COVID-19 umiera 400 chorych.

Na całym świecie SARS-CoV-2 zakaziło się dotychczas ponad 110 mln osób, z których ponad 2,5 mln zmarło. Najwięcej ofiar odnotowano w Europie – 887 tys., później w Ameryce Łacińskiej – 652 tys., Ameryce Północnej – 515 tys., Azji – 250 tys. i na Bliskim Wschodzie – 138 tys. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email