Afganistan: Tylko 5 z 38 szpitali przyjmuje pacjentów chorych na COVID-19

Afganistan: Tylko 5 z 38 szpitali przyjmuje pacjentów chorych na COVID-19
Fot. Pixabay

W ciągu ostatnich kilku miesięcy z powodu braku lekarzy, środków leczniczych, sprzętu medycznego, a nawet ogrzewania zamknięto 33 z 38 szpitali w Afganistanie oferujących leczenie COVID-19. Jednocześnie w kraju wzrasta liczba zgłaszanych przypadków koronawirusa – podaje w środę Associated Press.

Tylko 5 szpitali w Afganistanie dalej przyjmuje pacjentów chorych na COVID-19.

Afgańska służba zdrowia przez prawie dwadzieścia lat funkcjonowała dzięki międzynarodowemu finansowaniu. Po przejęciu władzy przez talibów w sierpniu ub. roku, fundusze zostały wstrzymane. Około 90 proc. obywateli Afganistanu żyje poniżej poziomu ubóstwa, a co najmniej milionowi dzieci grozi głód.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że między 30 stycznia a 5 lutego laboratoria w Afganistanie przetestowały 8496 próbek, z których prawie połowa wykazała obecność wirusa SARS-CoV-2. Organizacja odnotowała 7442 zgony w związku z COVID-19 w Afganistanie i 167 tys. zakażeń od początku pandemii. Uważa się, że te stosunkowo niskie liczby są wynikiem skrajnego zaniżenia danych z powodu rzadkiego testowania.

Do kraju nie dotarły jeszcze specjalne zestawy testujące, które mogą wykryć wariant Omikron. Jak przekazał rzecznik afgańskiego ministerstwa zdrowia Javid Hazhir, zestawy miały zostać dostarczone przed końcem stycznia. WHO zapewniło niedawno, że dotrą one najpewniej z końcem lutego.

Obecnie 27 proc. z 38 mln mieszkańców Afganistanu zostało zaszczepionych przeciw COVID-19, w większości preparatem produkcji Johnson & Johnson. Rząd talibów deklaruje, że próbuje nakłonić sceptycznych afgańskich obywateli do przyjęcia szczepionek. Hazhir powiedział, że administracja rozpoczęła kampanię za pośrednictwem meczetów, duchownych i mobilnych punktów szczepień w celu zaszczepienia obywateli.

Doktor Mohammed Gul Liwal z afgańsko-japońskiego szpitala chorób zakaźnych, poinformował, że do dalszego leczenia pacjentów potrzeba wszystkiego, od tlenu do leków. Szpital jest wyposażony w 100 łóżek, a oddział covidowy jest prawie zawsze przepełniony. W ciągu ostatnich tygodni do szpitala jest przyjmowanych 10 – 12 pacjentów dziennie z powodu COVID-19, podczas gdy przed końcem stycznia zapisywano do dwóch nowych pacjentów dziennie.

Jak komentuje Liwal, dla wielu osób w Afganistanie COVID-19 plasuje się nisko wśród zagrożeń, z którymi się mierzą. Inny lekarz z afgańsko-japońskiego szpitala w Kabulu powiedział, że od czasu przejęcia władzy przez talibów „cały system opieki zdrowotnej został zniszczony”. (PAP)

kjm/ tebe/

Print Friendly, PDF & Email