Adam Niedzielski nowym ministrem zdrowia

Adam Niedzielski nowym ministrem zdrowia
Fot. MRPiPS / arch.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że następcą ministra Łukasza Szumowskiego będzie Adam Niedzielski, dotychczasowy prezes NFZ. W 2003 roku w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych.

We wtorek rezygnację z funkcji ministra zdrowia złożył Łukasz Szumowski. Dziś rezygnację złożył też inny z ministrów – Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych. Dziś późnym popołudniem szef rządu podał nazwiska nowych ministrów w jego rządzie.

– Chciałem bardzo serdecznie podziękować za ich (ministra Szumowskiego i ministra Czputowicza – red.) dotychczasowe wysiłki, za wielkie zaangażowanie, za to, że potrafili przebudować swoje resorty w taki sposób, że one działały wyraźnie sprawniej, że w jasny sposób wytyczały cele, realizowały te cele i z ogromną wdzięcznością jest myśl o panach ministrach – mówił dziś premier.

– Pan minister Szumowski złożył swoją rezygnację dwa dni temu, w momencie – jak to ujął – którego już lepszego z punktu widzenia jego planów życiowych, zawodowych, by nie znalazł. Przygotował bardzo dobrze resort na drugą falę koronawirusa, która – jak dziś wszyscy specjaliści przestrzegają – pewnie nadejdzie. Przygotował procedury i jednocześnie też zgłosił pewne nowe propozycje do realizacji i te nowe propozycje do realizacji będzie wdrażał jego następca, minister który został wybrany. To stanowisko obejmie doktor nauk ekonomicznych pan Adam Niedzielski, dobrze znany obecny szef Narodowego Funduszu Zdrowia – przekazał dziś podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Adam Niedzielski prezesem NFZ został 10 października 2019 roku. Specjalizuje się w zarządzaniu finansami oraz zarządzaniu strategicznym. W latach 2016-2018 pełnił funkcję dyrektora generalnego Ministerstwa Finansów. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej (kierunki ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informatyczne). W 2003 roku w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych.

– Pan Adam Niedzielski przez wiele lat pracuje w różnych obszarach administracji publicznej – zaznaczył premier. (…) – Jest osobą, której bardzo potrzebujemy, dlatego, że służba zdrowia w nadchodzących miesiącach, w nadchodzących kwartałach w tym lepszym stanie będzie mogła przetrwać drugą falę koronawirusa im bardziej będziemy zmodernizowani, zdygitalizowani, im lepiej poradzimy sobie z procesami, które zaczęły się w ministerstwie zdrowia parę lat temu i które zostały doprowadzone do pewnego etapu. Ale zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest dalsze ucyfrowienie służby zdrowia. To może nie najpiękniejsze słowo, ale chyba każdy z państwa zdaje sobie sprawę jak ważny jest ten przepływ informacji na temat tego kto został zakażony, z kim miał kontakt dla prędkości działania służb sanitarnych, służb medycznych – dodał.

Dziś rezygnację złożył inny z ministrów – szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Jacka Czaputowicza zastąpi prof. Zbigniew Rau.

– Zbigniewa Rau miałem szansę poznać wiele lat wcześniej, wiem jakie są jego priorytety, jego cele i one są też zbieżne z tym co wyznaczyliśmy ministrowi do realizacji na polu zarówno kadrowym jak i na polu współpracy z różnymi podmiotami i państwami – mówił premier.

Zaprzysiężenie obu ministrów – jak przekazał premier Morawiecki – będzie miało miejsce w „najbliższym czasie”.

Fot. MRPiPS
Print Friendly, PDF & Email