A. Pietrzyk o książkach: Zygmunt Miłoszewski „Jak zawsze”

A. Pietrzyk o książkach: Zygmunt Miłoszewski „Jak zawsze”
Fot. materiały prasowe

„Jak zawsze” Zygmunta Miłoszewskiego to książka o miłości i o Polsce, to również opowieść uniwersalna o młodości i starości, to także świetna komedia i przyjemna lektura.

Miłoszewski znowu udowodnił, że jest znakomitym pisarzem, który radzi sobie w każdym gatunku literackim. Ponownie stworzył fantastycznych bohaterów, uwikłanych w niezwykłą i porywającą fabułę, choć tym razem nie kryminalną.

Grażyna i Ludwik są wiekowi, ona ma siedemdziesiąt dziewięć lat, a on osiemdziesiąt cztery. Obchodzą właśnie pięćdziesiątą rocznicę ich pierwszego zbliżenia. Z tej okazji jest wyjątkowa kolacja, specjalne stroje i oczywiście seks. Budzą się na drugi dzień jakimś cudem przeniesieni do roku 1963 i przede wszystkim młodsi o pięćdziesiąt lat.

Duży plus dla autora za stworzenie alternatywnej rzeczywistości naszego kraju, bo bohaterowie nie przenoszą się wcale do Polski Ludowej, lecz znajdującej się pod politycznym wpływem Francji. Co by było, gdyby Polska nie znalazła się w strefie wpływów Związku Radzieckiego? Miłoszewski wydaje się dawać bardzo przekonującą odpowiedź, bo opartą na obserwacji współczesnego świata.

Wielkie słowa uznania dla Miłoszewskiego również za pokazanie ludzi postawionych przed drugą szansą. Bohaterowie mają wiedzę i doświadczenie osiemdziesięciolatków, i znowu są młodzi. Czy to wykorzystają? Czy potrafią ułożyć swoje życie lepiej? A może będzie jak zawsze?

Polecam lekturę tej książki na audiobooku, gdyż dodatkowym atutem jest czterech lektorów. Kazimierz Kaczor i Dorota Kolak czytają rozdziały, w których historia opowiadana jest z perspektywy wiekowych bohaterów. Z kolei Modest Ruciński i Kamilla Baar-Kochańska wcielają się w postaci młodsze o pięćdziesiąt lat.

Audiobook: Zygmunt Miłoszewski, „Jak zawsze” Biblioteka Akustyczna, czytają: Kazimierz Kaczor, Kamilla Baar-Kochańska, Modest Ruciński, Dorota Kolak, czas nagrania: 16 godzin 41 minut.

Print Friendly, PDF & Email