A. Pietrzyk o książkach: Andrzej Zieliński „Skandaliści w koronach”

A. Pietrzyk o książkach: Andrzej Zieliński „Skandaliści w koronach”
Fot. nadesłane

O ile ciekawsze byłyby lekcje historii, gdyby uczniom za podręcznik służyła książka Andrzeja Zielińskiego „Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie”. Wbrew pozorom nie jest to pozycja mająca na celu okryć niesławą polskich władców.

Wielu z nich autor pokazuje jako postaci wielkie i tragiczne godne dramatów Shakespeare’a, jak choćby Mieszka Drugiego, który w walce o tron zabił dwóch swoich braci, potem pojmany i wykastrowany przez Czechów oszalał, a następnie został zabity przez swojego giermka.

Oczywiście nie brakuje w książce przykładów królewskich czynów, których niemoralny a nawet zbrodniczy charakter nie budzi żadnych wątpliwości. Dowiadujemy się więc, że Kazimierz Wielki dokonał gwałtu na węgierskiej dwórce, Klarze Zach, a jej ojciec w odwecie dopuścił się zamachu na królewską rodzinę Andegawenów, za co cały ród Zachów został skazany na śmierć.

Opis tego wydarzenia to nie tylko dowód na mroczną stronę polskiego władcy, to także przykład tego, na co mogli sobie pozwolić ówcześni królowie. Kazimierz Wielki nie był wyjątkiem, jego niegodziwość wobec Klary Zach i późniejsza zbrodnia na jej rodzinie, to jedno z wielu wydarzeń tego typu pośród królewskich rodów Europy.

Książka Andrzeja Zielińskiego to ciekawa lektura, która obnaża słabości polskich królów, a także pokazuje uniwersalne prawdy na temat władzy. Polecam nie tylko miłośnikom historii.

Audiobook: Andrzej Zieliński, „Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, czyta Andrzej Hausner, czas nagrania: 6 godzin 3 minuty.

Print Friendly, PDF & Email