Sen u dzieci - jak sprawić, by był długi i spokojny?

Sen u dzieci - jak sprawić, by był długi i spokojny?
Fot. pixabay.com

Sen dziecka spędza wam sen z powiek? Wypróbowaliście już wielu sposobów, a żaden nie pozwolił wam przespać nocy? Wasze wspaniałe dziecko z nadejściem nocy zmienia się w pana Hyde’a? Idea rodzicielstwa bliskości jest wam bliska, ale nad ranem któreś z was budzi się zmarznięte w nogach łóżka i macie poczucie, że coś znów poszło nie tak? A może próbujecie „wypłakać” dziecko od tygodnia, a jedynym rezultatem są awantury rodzinne? To jest książka dla was.

• Poradnik dla rodziców (od rodziców noworodków do nawet 10-latków)

• Książka wszechstronnie wyczerpująca temat snu dzieci

• Autorki są lekarkami, jedyna książka o tym temacie napisana przez Polki i osadzona w polskich realiach

• Rady oparte na doświadczeniach autorek – jako matek i jako lekarek

Magda Kaczor i Magdalena Szczęsna pracują z dziećmi od wielu lat (razem od ponad 15), mają kilkoro własnych (łącznie 5), z rodzinami cierpiącymi z powodu trudności ze snem stykają się na co dzień. Widzą krańcowo odmienne podejścia prezentowane przez zagraniczne poradniki, fora internetowe, blogi parentingowe (wiele z nich nie ma podstaw naukowych). Spotykają się z rodzicami zagubionymi w natłoku informacji, które zamiast rozwiązywać, pogłębiają problemy. To książka o wyborach i konsekwencjach, o trudnościach i zmaganiach, o codziennym spać albo nie spać każdego rodzica małego dziecka. Książka, która pozwoli spojrzeć na trudności nieco z boku, dostrzec ich przyczyny oraz pomóc własnemu dziecku smacznie spać.

O autorkach:

Magdalena Szczęsna – lekarz, aktualnie w trakcie specjalizacji z pediatrii, odbywanej w jednym z warszawskich dziecięcych szpitali klinicznych. Od czasu studiów związana ze studenckimi kołami naukowymi pediatrii i neurologii dziecięcej, gdzie spotkała prawdziwych mistrzów w swoich dziedzinach, którzy nie tylko byli przewodnikami w świecie medycyny, ale również wzorem profesjonalnej i empatycznej relacji lekarz–pacjent. Tam stawiała również swoje pierwsze kroki w świecie nauki, zarówno tej profesjonalnej, jak i popularyzatorskiej. Współautorka pierwszej polskiej monografii dotyczącej snu u dzieci skierowanej do lekarzy oraz książki o tej samej tematyce skierowanej do rodziców w formie poradnika. Mama dwójki dzieci.

Dr Magda Kaczor – lekarz, specjalista psychiatra dzieci i młodzieży, ekspert Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w wiodących ośrodkach klinicznych w Polsce i Wielkiej Brytanii. Fascynatka snu i wszystkiego, co z nim związane. Przygodę z medycyną snu rozpoczynała pod okiem doskonałego nauczyciela dr. Michała Skalskiego. Publikuje teksty w czasopismach naukowych m.in. „Psychiatrii Polskiej” i „Psychiatrii po Dyplomie”. Autorka pierwszej polskiej monografii dotyczącej snu u dzieci, skierowanej do lekarzy. W przystępny sposób opowiada rodzicom o zagadkach wiążących się z tym najbardziej tajemniczym obszarem naszego życia. Matka trójki dzieci.

Eksperci o książce:

Poczułam się oprowadzona po krainie snu i różnych jej obszarach, od rytmu snu niemowlęcia, przez rozkopywanie pościeli w nocy, aż po lęk rozwojowy przed ciemnością u kilku latka. W pouczający sposób autorki odróżniły fakty od mitów. A  co najważniejsze, w  książce zawarły sporą dawkę praktycznych wskazówek, które już teraz mają dobroczynny wpływ na sen moich własnych dzieci.

Beata Dąbrowska,  stomatolog dziecięcy

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat naukowcy odkryli, że prawidłowy sen może wpływać na wiele aspektów życia młodego człowieka i całej rodziny. Przeczytajcie przygotowany przez niekwestionowane autorytety w dziedzinie medycyny snu u dzieci obszerny przewodnik, który łączy naukę, szczegółowe opisy konkretnych sytuacji i pragmatyczne porady. Wyjątkowy Sen u dzieci to coś więcej niż poradnik – to przewodnik po świecie snu i tajemniczych zaburzeniach, które mogą na niego  wpływać.

dr hab. n. med. Marcin Żarowski
Print Friendly, PDF & Email