80 osób z pomocą Asystenta Osobistego

80 osób z pomocą Asystenta Osobistego
Fot. pixabay.com

Dzięki programowi „Przepis na samodzielność”, który realizowany jest w Dworakach Staśkach (gm. Sokoły) osoby niepełnosprawne z tzw. Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego będą mogły skorzystać z pomocy Asystenta Osobistego.

Asystenci będą mieli określone zadania, wśród nich: pomoc w rehabilitacji, w wykonywaniu codziennych czynności domowych, wspieranie w załatwianiu spraw urzędowych oraz umożliwienie dotarcia w wybrane miejsce.

Forma, częstotliwość i czas tej pomocy ustalane są indywidualnie w zależności od potrzeb i stopnia niepełnosprawności. Jedni potrzebują pomocy w podstawowych czynnościach, innym wystarczy towarzystwo drugiej osoby i pomoc w zagospodarowaniu czasu wolnego. Cel jest jeden: zwiększenie samodzielności i aktywności społecznej ludzi, którzy z racji wieku lub ograniczeń zdrowotnych mają z tym problemy.

W Centrum Rehabilitacji i Adaptacji w Dworakach Staśkach od dwóch lat jest realizowany program pn. „Centrum wsparcia” i swą opieką obejmuje 50 osób z kilku powiatów. Obecny program „Przepis na samodzielność” adresowany jest do liczniejszej grupy z Białegostoku i dziewięciu okolicznych gmin. W sumie z pomocy asystentów będzie mogło skorzystać ponad sto osób z niepełnosprawnościami.

W ramach projektu oprócz przydzielenia asystenta, uruchomiona została też bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego życie. Są tam m.in.: kule, wózki inwalidzkie, łóżka rehabilitacyjne czy materace przeciwodleżynowe.

Oddział Podlaski PFRON
Print Friendly, PDF & Email