Premiera technologii blockchain w turystyce Warmii i Mazur

Premiera technologii blockchain w turystyce Warmii i Mazur
Fot. screen ze strony

Mikołaj Kopernik dokonał przełomowego odkrycia, którego wpływ na dzieje ludzkości jest niekwestionowalny. Oddając hołd wielkiemu uczonemu, samorząd województwa warmińsko-mazurskiego równie odważnie podszedł do promocji dziedzictwa Kopernika.

Urzędnicy marszałka województwa jako pierwsi w Polsce do promocji walorów turystycznych Warmii i Mazur wykorzystują technologię blockchain. W sobotę 15 czerwca w olsztyńskim planetarium o godz. 12:00 odbyła się oficjalna premiera projektu.

Samorząd regionu Warmii i Mazur w dzień 546. urodzin Mikołaja Kopernika wygenerował okolicznościowy token CoperniCoin. W sobotę 15 czerwca oficjalną premierę w Olsztynie miał cały system promocji Szlaku Kopernikowskiego wraz z platformą wymiany tokenu na nagrody rzeczowe.

— Czujemy się zobowiązani do odważnych kroków w kontekście naszego Wielkiego Uczonego, znanego przecież w każdym zakątku świata — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. —z Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach przybliża do jego dziedzictwa i promuje nasz region – w końcu to tu, na Warmii, Mikołaj Kopernik spędził ponad połowę życia i dokonał swoich odkryć.

To nowatorskie przedsięwzięcie rozpocznie nową erę promocji dziedzictwa kulturowego i atrakcji turystycznych. Nikt w Polsce nie stosował technologii blockchain do tego rodzaju działań. Blockchain od kilku lat realnie zmienia świat, a według prognoz wielu ekspertów, rozwiązania oparte o tę technologię mogą znacząco wpłynąć nie tylko na świat technologii, ale też na funkcjonowanie instytucji publicznych, finansowych, państw i polityki.

— Emisję tokenu okolicznościowego CoperniCoin oparliśmy o platformę Waves — mówi Maciej Bułkowski, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim województwa warmińsko-mazurskiego, który nadzoruje projekt. — Braliśmy pod uwagę wiele czynników, min. związanych z kosztem obsługi, stabilności oraz szybkości działania. Jednym z czynników wyboru był również „efekt ekologiczny”, ze względu na niewykorzystywanie „koparek”, które generują duże zużycie energii w celu potwierdzenia transakcji, jak w przypadku innych rozwiązań.

CoperniCoin będzie jednym z elementów agregujących wiele obszarów związanych z promocją atrakcji turystycznych regionu. Będzie go można zdobyć podczas różnego rodzaju aktywności: udział w eventach poświęconych Kopernikowi, aktywność w mediach społecznościowych, udział w konkursach itp. W dalszej kolejności możliwa będzie wymiana zgromadzonych CoperniCoinów na nagrody rzeczowe. Do programu mogą włączać się przedsiębiorcy i instytucje. Wówczas możliwe będzie szerokie zaoferowanie turystom i mieszkańcom zniżek na atrakcje, usługi noclegowe czy gastronomiczne.

15 czerwca podczas finału Konkursu Informatycznego „Szlakiem Mikołaja Kopernika”, który odbył się w Olsztyńskim Planetarium, opublikowana została platforma Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach szlakkopernikowski.pl wraz z platformą wymiany tokenu okolicznościowego CoperniCoin. Tym samym finalistom konkursu i osobom, które przesłały swojej dane niezbędne do dokonania transferu, przekazane zostały pierwsze tokeny, które na platformie copernicoin.pl będą mogły je wymienić na nagrody rzeczowe.

Print Friendly, PDF & Email