600 km pomocy, czyli rowerem po handbike

600 km pomocy, czyli rowerem po handbike
Fot. Facebook (Rotary Club Elbląg Centrum)

Cezary Bogdański kolejny raz wsiadł na rower, by realizować swoją pasję i pomagać innym. Tym razem beneficjentem będzie marzący o rowerze handbike Szczepan. W akcję włączył się Rotary Club Elbląg.

5 lat temu Cezary Bogdański przeszedł operację krwiaka mózgu, poruszał się na wózku inwalidzkim. Po przejściu długotrwałej rehabilitacji postanowił, że będzie wspierał potrzebujących.

– Kilka lat temu po ciężkiej operacji głowy udało mi się wrócić do częściowej sprawności. Bardzo ważne było dla mnie, aby wrócić do jazdy rowerem – udało się! Ponieważ w okresie rehabilitacji otrzymałem ogromne wsparcie od bliskich i znajomych! Ponieważ dobro powraca, postanowiłem przekazywać je dalej. I tak zacząłem „kręcić dla innych”. Trzy razy sam, a w tym roku razem z ekipą. W tym roku jedziemy dla Szczepana, który w młodości stracił obydwie nogi i będąc człowiekiem aktywnym, marzy o rowerze handbike – opowiada na swoim profilu na Facebooku.

– Ekipa mi się rozrosła! Będzie nas piątka pedałujących i wóz techniczno-logistyczny: ekipa w składzie Cezary Bogdański, Monika Bogdańska, Tomasz Kling, Jan Adamczyk, Grzegorz Małaszuk i jeszcze jeden pedałujący – dodaje.

Cezary Bogdański organizuje akcję charytatywną raz w roku. Rowerową akcję rozpoczyna w Giżycku, później ekipa jedzie trasą Green Velo przez Bartoszyce, Lidzbark Warmiński i Braniewo aż do Milejewa pod Elblągiem. Później wraca tą samą trasą. Tegoroczna akcja odbywa się w dniach 15-20 maja.

– Na swojej trasie rowerowej Czarek wraz z ekipą zaplanował spotkanie z nami. Po pokonaniu połowy zaplanowanego dystansu, spotkaliśmy się żeby podzielić się wrażeniami z dotychczasowej drogi. Było wesoło, wzruszająco i inspirująco. To grupa przyjaciół pełna energii, z której, na progu wyjścia z pandemii i końca spotkań online, dużo czerpałyśmy – mówi Ilona Nowacka z Rotary Club Elbląg Centrum.

– Z Czarkiem Bogdańskim nasz klub Rotary współpracuje już od kilku lat. To on zainteresował nas losem podopiecznych domu dziecka „Słoneczne wzgórze” we Fromborku, który wspieramy cały czas od tamtej pory. Kiedy więc poprosił nas o udostępnienie konta klubowego na swoją, kolejną już, zbiórkę w ramach akcji „600 km pomocy”, chętnie się do niej przyłączyliśmy. Tym razem zbierane są fundusze dla Szczepana Ligary na specjalny rower handbike. Wpłaty mogą wpływać do 20 czerwca, do tej pory nazbierało się ich nieco ponad 6 tys. – dodaje.

Szczepan Ligara jest wychowankiem domu dziecka, który w liceum wpadł pod pociąg i stracił nogi. Dziś jest szczęśliwym mężem i ojcem, który prowadzi aktywny tryb życia. Jego marzeniem jest posiadanie roweru dostosowanego do potrzeb osoby z dysfunkcją ruchu.

Akcję „600 km pomocy” można wesprzeć finansowo, wpłacając środki na konto Rotary Club Elbląg Centrum (nr konta: 58203000451110000004170740) z dopiskiem „Dla Szczepana”.

Oprac. MS
Print Friendly, PDF & Email