60–lecie Szpitala Psychiatrycznego we Fromborku

60–lecie Szpitala Psychiatrycznego we Fromborku
Fot. Adminstrator

Zdrowie psychiczne to to istotny element w życiu każdego człowieka. Szpital Psychiatryczny we Fromborku,  już od 60 lat odgrywa w naszym województwie ogromną rolę na tym polu. 60 lat – to nie tylko tysiące wdzięcznych pacjentów, to także ogromna grupa zaagażowanych pracowników i lekarzy oraz ogromny postęp w medycynie w zakresie lecznictwa psychiatrycznego. Szpital ma zatem powody do dumy.

60 lat minęło…

Budowę katolickiego ośrodka dla niepełnosprawnych zainicjowano w 1924 r. podczas kongresu w Królewcu. Do projektu przyłączył się niemiecki związek Caritas. O lokalizację ośrodka na swoim terenie starało się aż siedem warmińskich miast. Lekarze specjaliści ostatecznie zaopiniowali Frombork, jako miejscowość o zdecydowanie najbardziej sprzyjającym mikroklimacie. Po wielu trudnościach, w roku 1927 została rozpoczęta budowa, która trwała ponad rok. W sierpniu 1928 roku przyjęto już pierwszych pacjentów. W zakładzie, rocznie wykonywano około stu, dość skomplikowanych operacji ortopedycznych. Kadrę medyczną stanowili wówczas najwybitniejsi specjaliści ortopedii z Niemiec. Zakład był nowocześnie wyposażony i odpowiadał najwyższym wymaganiom. Dysponował 220 łóżkami i posiadał 4 oddziały. Opieką lekarską zajmował się wyspecjalizowany lekarz, który miał do dyspozycji jednego lekarza pomocniczego oraz dwóch asystentów. W szpitalu pracowały 23 siostry z zakonu św. Katarzyny, które poza opieką nad chorymi były przeszkolone w zakresie asystowania przy operacjach, wykonywaniu masaży leczniczych i zdjęć rentgenowskich.  

W 1953 roku przyjęto pierwszych 30 pacjentów ze szpitala w Kocborowie. Zakład zatrudniał wtedy  20 osób. Pod koniec lat 60–tych w szpitalu przebywało średnio 200 pacjentów, a zatrudnionych było ok. 170 osób. Pacjenci przebywali w czterech oddziałach, osobno kobiety i mężczyźni. Na początku lat sześćdziesiątych jeden z oddziałów przekwalifikowano na oddział leczenia nerwic. Uzyskał on status sanatoryjny i przyjmował pacjentów z całej Polski. Szpital posiadał gospodarstwo rolne i chlewnię, w znacznej mierze obsługiwane przez pacjentów. Pacjenci za pracę otrzymywali symboliczne wynagrodzenie. Lata 70–te wprowadziły zasadę "otwartych drzwi", dając pacjentom możliwość korzystania z przepustek, swobodnego poruszania się po obiekcie i otoczeniu. Powstały oddziały koedukacyjne. W latach 80–tych zatrudniono psychologów, włączono do systemu leczenia rehabilitację psychiatryczną w formie psychoterapii i terapii zajęciowej. Zaczęto leczyć również pacjentów uzależnionych od alkoholu i narkotyków. 3 listopada 1997 roku szpital stał się Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Psychiatrycznym Zakładem Opieki Zdrowotnej we Fromborku.szpital i obecnie jest największym zakładem we Fromborku, bedąc głównym źródłem utrzymania wielu rodzin. 

– Obecnie placówka dysponuje 205 łóżkami w ramach czterech oddziałów psychiatrycznych, oddziału terapii uzależnień i oddziału detoksykacji od alkoholu. Pacjenci mają zagwarantowaną profesjonalną opiekę medyczną, lekarską i pielęgniarską. Oprócz tradycyjnego leczenia szeroką gamą leków stosowana jest także terapia oparta o sprawdzone metody psychoterapii i terapii zajęciowej – podkreśłał Bogdan Jussis, dyrektor szpitala – W 2007 roku szpital wdrożył System Zarządzania Jakością zgodny z wymogami normy ISO 9001. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród przyznawanych przez ekspertów w dziedzinie jakości zarządzania oraz nagród przyznawanych przez pacjentów. Z okazji 60–lecia pojawił się pomysł upamiętnienia ważniejszych faktów, dat i ludzi i stworzenia monografii szpitala, która ukaże się niebawem – podsumował.

 

Wspomnień czar

Uroczystość – jak na jubiluesz przystało – obfitowała w wystąpienia zaproszonych gości, podziękowania, prezenty, życzenia oraz słowa uznania dla dokonań szpitala. Była także okazją do wspomnień i spotkań z tymi, którzy związany byli z placówką na przestrzeni 60 lat.

– Przez 5 lat pracowałam w tym szpitalu i dziękuję wszystkim z którymi miałam okazję pracować. Nauczyłam się tu bardzo wiele. Były to wspaniałe lata zarówno zawodowe jak i osobiste. Nasze szpitale współpracują ze sobą od lat i mam nadzieję, że współpracować będziemy jeszcze przez wiele kolejnych – powiedziała Elżbieta Gelert, dyrektor Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Z okolicznościowym wystąpieniem pt.  „Psychiatria wczoraj i dziś” na podstawie własnych, wieloletnich doświadczeń zaprezentował się Wojciech Chybiński, specjalista psychiatrii we fromborskim szpitalu.

– Psychiatria wyłoniła się niejako z neurologii. W tej chwili oba te kierunki podążają własną drogą. Lata 60–te  i 70–te to era pierwszej generacji leków psychotropowych oraz elektowstrząsów. Techniki te były wykonywane wówczas bez żadnego znieczulenia. W latach 80–tych terapia w naszym szpitalu niewiele się zmieniła w stosunku do poprzedniej dekady, w leczeniu dominowały leki pierwszej generacji. Nowością w Polsce pólnocnej staly się wówczas techniki terapeutyczne takie jak śpiączki insulinowe i atropinowe – wyjaśniał Wojciech Chybiński – Dzisiaj te metody mają charakter historyczny i nie są już stosowane.  Lata 90–te były początkiem wolnego rynku. Na polski rynek wkroczyły firmy farmaceutyczne, proponując nową generację leków, które były nam wcześniej znane tylko z zachodnich periodyków np. prozac. W tych latach weszła także w życie ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, która zmieniła podejście do psychiatrii – dodał.

 

Nagrody dla zasłużonych

Podczas uroczystości uhonorowano zasłużonych pracowników szpitala odznaczeniami państwowymi. Za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Bogdan Jussis. Za wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej oraz szczególne osiągnięcia i zasługi Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Ewa Jarmużewska–Skroboszewska, Mirosława Zgórska, Wojciech Chybiński,  Romuald Jeznach, Andrzej Szymorek. Przyznano również odznaczenia resortowe „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia”. Otrzmali je :Anna Czarnota, Bożena Kasztelan, Barbara Kędzierska, Mariola Krasińska, Irena Sidorowicz, Maria Szulc, Helena Tarańko, ks. prałat Tadeusz Graniczka,  Dymitris Lolas, Janusz Semków oraz Włodzimierz Turuta. Doceniono także 19 pracowników, którzy od trzydziestu i więcej lat, pracują na rzecz chorych w szpitalu fromborskim. 

Zdrowie psychiczne pod ochroną

Jak co roku Gabinet Promocji Zdrowia fromborskiego szpitala zorganizował także konkurs plastyczno–literacki, w tym roku pod tytułem „Zdrowie psychiczne pod ochroną”, z okazji jubileuszu i obchodzonego niedawno Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Głównym celem konkursu w tym roku było zwrócenie uwagi na znaczenie zdrowia psychicznego w kontekście ogólnej kondycji każdego człowieka.  Na konkurs w kategorii plastycznej wpłynęła praca zbiorowa od grupy „Zuchów” z Przedszkola „Gwiazdkowe Wzgórze” we Fromborku wykonana pod kierunkiem nauczycielki Ewy Sieniawskiej. Praca nagrodzona została I miejscem. W kategorii literackiej pierwsze miejsce zdobył 12–letni Miłosz Hołubowski – za opowiadanie „Moje spotkanie z Jaśkiem”. Pierwsze miejsce w kategorii plastycznej zdobyła 15–letnia Paulina Witczak. W tej samej kategorii trzy równorzędne drugie miejsca przyznano uczennicom Aleksandrze Gortat, Paulinie Nieścioruk i Karolinie Stankiewicz. W grupie dorosłych uczestników konkursu w kategorii literackiej: I miejsce przypadło Panu Tomaszowi za wiersz „Fevarin” , II miejsce –  Panu Jerzemu za wiersz „Życie”, III miejsce zaś przyznano za wiersz „Frombork to moje miasto”. Jest to praca zbiorowa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy "Caritas" Archidiecezji Warmińskiej.  Komisja przyznała także trzy wyróżnienia, cztery nagrody za udział  i jedną nagrodę specjalną za wiersz „Minęło 60 lat”.  Autorami tych prac są pacjenci szpitala, którzy zakończyli leczenie.

W kategorii plastycznej dorośli, wpłynęło 15 prac.  Komisja przyznała dwie równorzędne I nagrody: za pracę „Przystań rybacka” wykonaną techniką akrylową przez pacjenta szpitala, który zakończył już leczenie oraz za wyklejankę wykonaną przez uczestniczkę Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Warmińskiej Panią Bożenę. Drugie miejsce zajął  Pan Jan za pracę wykonaną plakatówką „Bez tytułu”. Trzecie miejsce zajęła Pani Dorota za haft „Rozkwitło”, która zakończyła już leczenie. Wyróżnienia otrzymali Pan Edmund  za rzeźbę pt. „Wylądowałem”, Pani Agnieszka za rysunek „bez tytułu” wykonany długopisem oraz Pan Krzysztof za pracę wykonaną kredką pod tytułem „Gdzieś ty mój Fromborku?”.

Uroczystość zwieńczył krótki koncert Michała i Tamary Janickich oraz poczęstunek dla zebranych gości.

 

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 10016

Print Friendly, PDF & Email