6. Międzynarodowy Festiwal Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”

6. Międzynarodowy Festiwal Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”
Fot. nadesłane

Już po raz szósty prof. Henryk Skarżyński wraz z zespołem Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Tegoroczna edycja, która odbywa się w dniach 13–15 lipca, realizowana jest pod hasłem: „Pełnia dźwięku po drugiej stronie lustra”. Festiwalowi towarzyszą Warsztaty Naukowo-Muzyczne oraz VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”.

– W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie Festiwal przybrał nieco odmienny charakter – mówi prof. Henryk Skarżyński pomysłodawca i organizator wydarzenia. – Głęboko wierzę, że pomimo jego nowej formuły – dostarczy on ważnej wiedzy i niezwykłych doświadczeń z zakresu muzyki. Tradycyjnie Festiwalowi towarzyszą spotkania ze specjalistami, a program tegorocznych warsztatów obejmuje dziedziny muzykoterapii, arteterapii czy emisji głosu. Na zakończenie tradycyjnie mam zaszczyt zaprosić Państwa na Koncert Galowy z udziałem Laureatów poprzedniej edycji oraz Gości Specjalnych. Niech to będzie czas, w którym na nowo przekonamy się i usłyszymy, że możliwe jest osiągnięcie tego, co wydawało się nieosiągalne.

Festiwal, jak co roku, rozpocznie Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”, podczas której zaproszeni wykładowcy najwięcej uwagi poświęcą percepcji muzyki u pacjentów korzystających z implantów słuchowych oraz postępom muzykoterapii u najmłodszych użytkowników implantów ślimakowych w Światowym Centrum Słuchu.

Integralną częścią Festiwalu będą Warsztaty Naukowo-Muzyczne, które obejmą różne zagadnienia z dziedziny muzykoterapii. W ramach Warsztatów będzie można wziąć udział m.in. w zajęciach arteterapii, rytmiki Dalcroze’a, technik mindfulness oraz emisji głosu.

Szczególnie polecamy zajęcia pierwszego dnia Warsztatów (14 lipca):

10:00 – 10:45 (warsztaty stacjonarne w Kajetanach) – „Warsztaty muzykoterapii – integrujące właściwości muzyki” – prowadzi Dominika Dopierała, muzyk i certyfikowana muzykoterapeutka. Absolwentka studiów licencjackich w katedrze fortepianu w Royal College of Music oraz studiów magisterskich w Nordoff-Robbins Music Therapy Centre w Londynie.

11:00 – 11:45 (warsztaty online) – „Warsztat rytmiki Dalcroze’a” – prowadzi Olga Daroch, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi w specjalności Rytmika oraz Fortepian, z wyróżnieniem otrzymała dyplom Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku Kompozycja i Teoria Muzyki, specjalność Rytmika i przedmioty teoretyczno-muzyczne, absolwentka podyplomowych studiów Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego we Wrocławiu.

12:00 – 12:45 (warsztaty online) – „Warsztaty technik arteterapii” – prowadzi Barbara Kasprzyk, pedagog, plastyk, terapeuta NLP, arteterapeuta, instruktor teatralny.

14:00 – 14:45 (warsztaty stacjonarne w Kajetanach) – „Warsztaty emisji głosu” – prowadzi dr Bogumiła Dziel-Wawrowska, mistrzyni śpiewu, absolwentka Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie śpiewu prof. Jadwigi Rappé, regularnie występuje w spektaklach operowych i galach koncertowych w Polsce i wielu innych państwach m.in. w Niemczech, Austrii, Holandii, Luxemburgu, Szwajcarii, Francji, Danii.

15:00 – 15:45 (warsztaty stacjonarne w Kajetanach) – „Warsztaty muzykoterapii z elementami Program Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka” – prowadzi Agnieszka Sepioło, mzykoterapeutka certyfikowana przez Polskie Stowarzyszenie Muzykoterapeutów, ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Chopina w Bytomiu w klasie fortepianu oraz jest absolwentką specjalności: muzykoterapia Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

16:00 – 16:45 (warsztaty online) – „Warsztaty umiejętności koncentracji i technik mindfulness przeznaczone dla osób z zaburzeniami słuchu oraz szumami usznym” – prowadzi dr Krzysztof Stachyra, pedagog muzyczny i certyfikowany muzykoterapeuta, Kierownik Podyplomowych Studiów Muzykoterapii i adiunkt na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów (PSMT) i Polskiego Stowarzyszenia Terapii Przez Sztukę (PSTS). Członek władz Światowej Federacji Muzykoterapii (WFMT) oraz przewodniczący Komisji Akredytacji
i Certyfikacji WFMT. Redaktor portalu „Terapia przez sztukę” – www.arteterapia.pl oraz współredaktor w Journal of Biomusical Engineering (USA).

Warsztaty, kursy oraz wykłady naukowe będą dostępne pod linkami:

13.07.2020

Konferencja BoC 6 (wersja polska): https://youtu.be/e7nN1ea-gHs

Konferencja BoC 6 (wersja angielska): https://youtu.be/X_3hHf46o6E

14.07.2020

Warsztat BoC 6 (wersja polska): https://youtu.be/aHgv2APD5sg

Warsztat BoC 6 (wersja angielska): https://youtu.be/JYwU5JVaVqQ

15.07.2020

Koncert BoC 6 (wersja polska): https://youtu.be/kpLz5TOozUU

Koncert BoC 6 (wersja angielska): https://youtu.be/eO6aNwQ0ecc

Na zakończenie Festiwalu odbędzie się koncert galowy – w nietypowej, lecz atrakcyjnej odsłonie – do obejrzenia bez potrzeby wyjścia z domu. Oprócz występów laureatów Festiwalu będzie można też zobaczyć i usłyszeć najbardziej emocjonujące i najpiękniejsze fragmenty Musicalu „Przerwana Cisza” w specjalnie opracowanej na tę okazję formie. Premiera Musicalu, do którego scenariusz napisał prof. Henryk Skarżyński, muzykę skomponował prof. Krzesimir Dębski, a wyreżyserował spektakl Michał Znaniecki, odbyła się 15 września 2019 r. w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Print Friendly, PDF & Email