54 mln zł na stworzenie wyspecjalizowanych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych

54 mln zł na stworzenie wyspecjalizowanych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych
Fot. Pixabay

54 mln zł przeznaczyła Agencja Badań Medycznych (ABM) na stworzenie kolejnych wyspecjalizowanych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK), które dołączą do Polskiej Sieci Badań Klinicznych – poinformowała w poniedziałek ABM.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez ABM, inicjatywa stworzenia CWBK ma na celu uatrakcyjnienie rynku badań klinicznych w Polsce, co przyczyni się do zwiększenia szansy pacjentów na dostęp do nowoczesnych, innowacyjnych terapii, częstszego wyboru przez sponsorów ośrodków badawczych w naszym kraju, a także wzrostu liczby realizowanych badań. Nowopowstałe Centra mają pozwolić też na lepszą koordynację badań klinicznych w Polsce.

Jak informuje ABM, w ramach konkursu dotyczącego tworzenia i rozwoju Centrów Wsparcia Badań Klinicznych do Agencji Badań Medycznych wpłynęło w sumie 8 wniosków na łączną kwotę ponad 72 mln zł. Wśród beneficjentów wybranych w obecnym konkursie, znalazło się 6 podmiotów: Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Opolski w Opolu.

Podkreślono, że wybrane jednostki dysponują znakomitą kadrą profesorów, mają olbrzymi wolumen pacjentów i leczą często niezwykle trudne przypadki.

CWBK mają być centrami usług wspólnych, zapewniającymi kompleksowe i systemowe wsparcie realizacji badań zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Wsparcie to będzie dotyczyć m.in: planowania, zarządzania, rozliczania, czy koordynowania badań. Infrastruktura CWBK będzie zawierać przede wszystkim część pozwalającą na realizację wizyt pacjentów w trybie ambulatoryjnym, strefę relaksu pacjenta, salę telekonferencyjną oraz pokoje do pracy dla przedstawicieli Sponsora.

ABM informuje, że konkurs zaplanowano z uwzględnieniem postanowień Narodowej Strategii Onkologicznej. – Dotyczy to szczególnie badań klinicznych wczesnych faz (I oraz II). Jednym z oczekiwanych rezultatów wdrożenia tego obszaru jest powstanie do 2024 r. co najmniej 4 CWBK, a do 2029 r. zwiększenie liczby CWBK do 8. Strategia zakłada, że do 2023 r. Agencja będzie wspierać rozwój CWBK przy wybranych uniwersyteckich ośrodkach akademickich i ośrodkach onkologicznych w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej – czytamy w komunikacie ABM.

Pierwsze inwestycje w placówkach, które otrzymały grant ABM, planowane są jeszcze w tym roku. (PAP)

Szymon Zdziebłowski
Print Friendly, PDF & Email