49 proc. Francuzów nie chce się szczepić na COVID-19. Pojawił się pomysł „paszportów dla zaszczepionych”

49 proc. Francuzów nie chce się szczepić na COVID-19. Pojawił się pomysł „paszportów dla zaszczepionych”
Fot Pixabay

49 proc. Francuzów nie chce się szczepić na koronawirusa – wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Instytutu Elabe dla stacji BFMTV. Część francuskich deputowanych proponuje stworzenie „paszportu dla zaszczepionych”, dzięki któremu można by np. chodzić do restauracji.

30 proc. ankietowanych kategorycznie zadeklarowało odmowę zaszczepienia na koronawirusa, a 19 proc. odpowiedziało, że prawdopodobnie nie podda się szczepieniom.

Niechęć do szczepień uwidacznia się głównie wśród robotników (62 proc.), a wśród kadry kierowniczej odsetek wynosi około 48 proc. Odsetek odmów jest wysoki wśród osób w wieku 25–34 lat i wynosi 66 proc.

Przeciwni szczepieniom są Francuzi określający się jako przeciwnicy rządu. 68 proc. wyborców skrajnie prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen jest przeciwnych poddaniu się szczepieniom, podobnie jak 59 proc. wyborców Jean-Luca Melenchona, szefa skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej. Z kolei wśród wyborców prezydenta Emmanuela Macrona zaszczepienia się odmawia 30 proc.

51 proc. osób odmawiających szczepień twierdzi, że obawia się niepożądanych skutków ubocznych. 31 proc. wątpi w skuteczność szczepień. Z kolei 47 proc. ankietowanych z grupy chcących szczepień wyjaśniło, że jest to według nich jedyne rozwiązanie pozwalające na normalne życie, a 46 proc. uważa, że szczepienia to zabezpieczenie przed chorobą.

Deputowani z centroprawicowego ugrupowania UDI w Zgromadzeniu Narodowym (izba niższa francuskiego parlamentu) chcą zachęcić Francuzów, do szczepień, proponując stworzenie tzw. zielonych paszportów dla zaszczepionych. Osoby te mogłyby chodzić do restauracji i barów oraz do placówek kultury bez ograniczeń.

– Moglibyśmy wziąć przykład z Izraela, który każdemu zaszczepionemu daje zielony paszport, umożliwiając im udanie się do miejsc kultury, restauracji. To szansa na normalne życie – oceniła deputowana Valerie Six z UDI podczas przemówienia w Zgromadzeniu Narodowym.

– Wyzwaniem jest uświadomienie ludziom, że szczepienie jest aktem obywatelskim, że pozwoli nam zbiorowo odzyskać życie społeczne, kulturalne – podkreślają deputowani ugrupowania.

Badanie Elabe przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1005 osób w tym tygodniu.

Wcześniej w czwartek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że „27, 28 i 29 grudnia szczepienia rozpoczną się w całej Unii Europejskiej”, przy założeniu, że 21 grudnia Europejska Agencja Leków (EMA) zezwoli na wprowadzenie na rynek szczepionki firm Pfizer i BioNTech.

Rząd francuski przekazał z kolei, że władze planują zaszczepienie na koronawirusa około 15 mln Francuzów przed latem 2021 roku.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email