Grupa, która dotarła dziś do Elbląga, ma za sobą najdłuższy i najtrudniejszy rajd w życiu – chorobę nowotworową. W ciągu ostatnich kilku dni pokonała ten rowerowy mający ok. 480 km.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA
Onko Tour jechał m.in. z przesłaniem dla tych, którzy walczą z nowotworem. Jego uczestnicy swoim przykładem pokazali, że w trakcie choroby nie wolno się poddawać. Nigdy.
– Pomysłodawczynią i inicjatorką Onko Touru jest Katarzyna Gulczyńska z Fundacji Pokonaj Raka. Kilka lat temu rozpoczęła od Elbląga i teraz rowerzyści zatoczyli koło i kończymy metą w Elblągu – mówi Joanna Niewiadomska z biura Rzecznika Praw Pacjenta, współorganizatorka Pikniku Zdrowia i Onko Touru. – Ta inicjatywa jest bardzo ważna. Osoby, które jadą na rowerach, to głównie osoby z doświadczeniem onkologicznym, czyli te, które przechorowały już raka. I my wstępujemy do szpitali onkologicznych i edukujemy, rozmawiamy z osobami, które aktualnie są chore i osoby, które jadą w Onko Tourze mówią jak się motywować do wyzdrowienia. Mówią i pokazują, że jest drugie życie po chorobie. (…) Wsparcie pacjentów jest podstawą do tego, żeby oni wyzdrowieli, wsparcie rodziny, wsparcie bliskich: męża, żony, kogokolwiek, ale też instytucji tak, by osoba chora nie błądziła po systemie – dodaje.
W Europie choroby nowotworowe dotykają co roku ok. 1,7 mln osób. Dzisiejszy finał rowerowego rajdu był także okazją do tego, by przypomnieć jak ważna jest profilaktyka. Grupa 11 rowerzystów, z których większość pokonała raka, jechała przez Polskę z przesłaniem – człowieku, badaj się.
– Narodowy Fundusz Zdrowia od wielu lat dba o to, by realizacja badań profilaktycznych była jak największa, by jak najwięcej pacjentek i pacjentów korzystało z różnego rodzaju badań profilaktycznych, które są finansowane przez NFZ. Są to programy profilaktyczne dotyczące raka piersi, raka szyjki macicy, od 2022 roku również raka jelita grubego i do końca roku 2024 jest finansowany program Profilaktyka 40+, do których również zachęcamy – mówi Joanna Eljasiak, zastępca dyrektora ds. służb mundurowych Narodowego Funduszu Zdrowia. – Chętnie włączamy się we wszystkie przedsięwzięcia, które mają na celu zachęcenie naszych mieszkańców do wzięcia udziału w badaniach, jak również do zdrowego trybu życia.
– Pierwszymi projektami, które zaczynaliśmy realizować w ramach Fundacji Pokonaj Raka, były projekty górskie, realizacja pełnej korony ziemi i jesteśmy w trakcie realizacji tego projektu. Tym projektem chcieliśmy pokazać, że na raka chorują ludzie na całym świecie, stąd symbolika najwyższych szczytów pełnej korony ziemi. Takim bardzo fajnym akcentem dla pacjentów było to, że w górach wysokich raki, czyli nakładki na buty ratują ludzkie życie i rak jako choroba też może je uratować, bo zaczyna się inaczej cenić życie, inaczej do niego podchodzić, wartościować – mówi Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji Pokonaj Raka i pomysłodawczyni rowerowego Onko Touru.
Rowerowa trasa rozpoczęła się 3 sierpnia w Świnoujściu, dziś jej finał – ostatnim przystankiem był Elbląg. I choć uczestnicy rajdu mieli w nogach ponad 480 km, to z uśmiechem na twarzy mijali symboliczną linię mety. Jedną z osób, która przejechała cały tour był Andrzej, który już po raz szósty kręcił kilometry na rowerze.
– Nie wiem do końca ile tych kilometrów w sumie zrobiliśmy. Jechaliśmy, by mówić o profilaktyce raka nowotworów, ale również, by pokazać, że my, pacjenci z doświadczeniem onkologicznym, możemy żyć aktywnie, zdrowo. Bardzo istotne jest dla nas, by spotykać się z pacjentami w szpitalach onkologicznych i pokazywać siebie, jako osoby, które poradziły sobie, korzystały z opieki medycznej, a dziś aktywnie żyją – mówi Andrzej Wojnarowski, uczestnik Onko Tour 2024. – Jest trochę tak, że nie idziemy się badać profilaktycznie, bo boimy się tego, co usłyszymy. Każdy z nas ma taką obawę, ale w tym względzie trzeba być egoistą. Trzeba słuchać swojego ciała i zawsze wtedy, gdy jest taka możliwość – a te możliwości są – badać się profilaktycznie, powtarzać badania. To, że zbadaliśmy się trzy lata temu nie oznacza, że po tym czasie nie trzeba zrobić tego ponownie. Wykorzystujmy te możliwości – dodaje.
W trakcie kilkugodzinnego Pikniku Zdrowia na Bulwarze Zygmunta Augusta stanowiska profilaktyczne i promocyjne wystawiły: Centrum Krwiodawstwa, Rzecznik Praw Pacjenta, Narodowy Fundusz Zdrowia, Polska Organizacja Turystyczna, Sanepid i Fundacja Orły Sportu.
W namiotach profilaktycznych przygotowanych przez Szpital Miejski w Elblągu, Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Nu-Med każdy chętny mógł zmierzyć ciśnienie, zbadać poziom glukozy, cholesterolu i trójglicerydów, a także dokonać pomiaru BMI wraz ze składem masy ciała. Podczas pikniku panie mogły skorzystać z badania w Mammobusie. Nie brakowało również atrakcji dla dzieci, w tym dmuchańców. Oczekiwanie na przyjazd rowerzystów umiliły występy artystyczne i zumba.