4 luty – Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 luty – Światowy Dzień Walki z Rakiem
Fot. Mateusz Misztal

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Tego dnia lekarze i organizacje wspierające chorych na raka, szczególnie apelują, by poddawać się badaniom profilaktycznym.

Im szybciej wykryje się raka, tym większa szansa na jego wyleczenie. Obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce w 2018 roku, odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz prawie 100 tys. zgonów nowotworowych.

Światowy Dzień Walki z Rakiem to też możliwość wykonania bezpłatnych badań. W ramach tzw. „Białej soboty”, która odbyła się 1 lutego, wszystkie chętne osoby mogły skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych świadczonych w placówkach onkologicznych na terenie całego kraju.

Ministerstwo Zdrowia szczególnie zachęca Panie, aby zapoznawały się z informacjami na temat profilaktyki nowotworów i możliwości skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach „Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi” oraz „Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy”.

Więcej informacji o bezpłatnych badaniach profilaktycznych znajdziesz TUTAJ.

Oprac. Red.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia / własne
Fot. Mateusz Misztal / arch. Redakcji
Print Friendly, PDF & Email