375 litrów krwi od terytorialsów i podchorążych

375 litrów krwi od terytorialsów i podchorążych
Fot. Wojska Obrony Terytorialnej (Facebook)

375 litrów krwi oddali terytorialsi i podchorążowie od początku operacji „Odporna Wiosna” – poinformował we wtorek rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak. Dodał, że krew oddało już 821 żołnierzy i podchorążych, każdego dnia pojawia się coraz więcej ochotników.

W komunikacie podsumowującym operację „Odporna Wiosna” płk Pietrzak zwrócił uwagę, że oprócz wielu innych akcji niesienia pomocy potrzebującym, żołnierze WOT masowo oddają krew, a obok podchorążych uczelni wojskowych, terytorialsi są bardzo silnym wsparciem dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

– Na ten apel z ogromnym zaangażowaniem już odpowiedzieli podlegli dowódcy WOT, żołnierze i podchorążowie wszystkich uczelni wojskowych. Akcja honorowego krwiodawstwa rozwija się również we wszystkich brygadach Obrony Terytorialnej. Żołnierze, którzy nie mogą przybyć do macierzystych jednostek, a chcą pomóc, masowo udają się do centrów w swoich rodzimych miastach –  poinformował rzecznik WOT.

Jak dodał, żołnierze i podchorążowie pozostają przez cały czas w tzw. „gotowości”. – Od początku operacji „Odporna Wiosna” krew oddało już 821 żołnierzy i podchorążych. Stanowi to wzrost o 397 dawców w ciągu tylko 48 godzin. Ilość oddanej w tej akcji krwi to już 375 litrów – czytamy w komunikacie.

Płk Pietrzak zaznaczył, że tylko w czasie minionego weekendu oddano w tej operacji ponad 183 litry krwi. – W kolejce do pomocy innym, w najbliższych dniach czeka około tysiąca zdeklarowanych przyszłych krwiodawców. Pozwoli to „wpompować” w system ratowania życia naszych obywateli blisko 500 litrów krwi – oszacował rzecznik WOT, podkreślając, że „Wojsko Polskie stanowi strategiczny zasób krwi dla Polski”.

W komunikacie przypomniano, że potrzebna jest krew wszystkich grup, lecz szczególnie ważni są uniwersalni dawcy z grupą „0”. Obecnie właśnie tacy dawcy poszukiwani są najbardziej.

Płk Pietrzak zaznaczył, że ze względu na bezpieczeństwo biorców, krew oddają żołnierze i podchorążowie, którzy jeszcze nie zostali skierowani do innych zadań związanych z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się COVID – 19 oraz w ramach operacji „Odporna Wiosna”.

Mieczysław Rudy (PAP)
Fot. Wojska Obrony Terytorialnej (Facebook)
Print Friendly, PDF & Email