25 maja – dzień dziecka zaginionego. Za nami tematyczne webinary

25 maja – dzień dziecka zaginionego. Za nami tematyczne webinary
Fot. Pixabay

Zaginięcia małych dzieci i nastolatków były motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 – Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki.

Jakie są przyczyny zaginięć małoletnich? Co możemy zrobić aby zapobiec tym dramatycznym zdarzeniom, a także jak reagować w sytuacji gdy do nich dojdzie? Odpowiedź na te oraz na inne pytania związane z zaginięciami dzieci można było uzyskać uczestnicząc w zaplanowanych webinarach.

Webinar: „Przyczyny zaginięć dzieci i nastolatków: ucieczki” odbył się 20 maja 2022 r. o godz. 10:00.

Bunt, problemy w domu, szykany ze strony rówieśników, a może niespełniona miłość? Przyczyn ucieczek jest wiele. Każdego roku, w UE odnotowuje się zaginięcia około ćwierć miliona dzieci. Największą grupę stanowią małoletni. Mylne postrzeganie uciekających dzieci i niezrozumienie ich zachowania, często prowadzą do konkluzji, że ucieczka to „poszukiwanie uwagi” lub „problem behawioralny”. Badania pokazują jednak, że ucieczka to przejaw i konsekwencja niekorzystnych doświadczeń z dzieciństwa. Sami uciekinierzy często określają ucieczkę jako próbę przesłania wiadomości, że coś złego dzieje się w ich życiu. Dlaczego wciąż postrzegamy ucieczki jako przejaw młodzieńczego buntu i jak możemy zmienić nasze, dorosłe myślenie o ucieczkach?

Gośćmi spotkania byli:

  • kom. Konrad Gajda funkcjonariusz Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, policjant o 21-letnim stażu w formacji, absolwent Wydziału Administracji SW im. Pawła Włodkowica w Płocku. Kierownik Sekcji Przewodników Psów Specjalnych MTR. Współtwórca koncepcji utworzenia Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP. Policjant z dużym doświadczeniem w obszarze poszukiwań osób zaginionych, ekspert w dziedzinie poszukiwań terenowych. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za swoje osiągnięcia zawodowe.
  • mgr Aleksandra Inatowicz-Łubiańska, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog. Z Fundacją ITAKA związana od prawie 3 lat. Pracuje w zespole poszukiwań osób zaginionych oraz na telefonach zaufania, oferując wsparcie psychologiczne nastolatkom oraz osobom zmagającym się z depresją. Doświadczenie w pracy z młodzieżą z zaburzeniami psychicznymi zdobywała zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii.

Podczas webinaru zostały poruszone następujące tematy:

  • jak kwestia ucieczek wygląda z perspektywy nastolatków;
  • jakie są najgroźniejsze stereotypy dotyczące ucieczek i nastoletnich uciekinierów;
  • czy można mówić o schematach ucieczek?
  • w jaki sposób poszukiwani są nastoletni uciekinierzy?
  • co mogą zrobić rodzice i bliscy nastolatka, by zapobiegać ucieczkom
policja.pl
Print Friendly, PDF & Email