1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego

1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego
Fot. Pixabay

Polski Ład wprowadził korzystne dla podatników zmiany w systemie podatkowym. Podwyższona została kwota wolna od podatku (z 8 tys. do 30 tys. złotych). Dokonano też zmiany progów podatkowych. Zmiany te sprawiły, że część obywateli o najniższych przychodach będzie płaciła niższy podatek lub nie zapłaci go wcale.

Nowy ład podatkowy niepokoi jednak organizacje pożytku publicznego, dla których może on oznaczać mniejsze przychody z przekazywanego przez podatników procenta podatku dochodowego.

Wprawdzie w lipcu 2022 roku uchwalona została nowelizacja przepisów podatkowych podnosząca poziom możliwego odpisu podatku z 1% do 1,5%, jednak trudno przewidzieć, czy zrekompensuje to OPP zmniejszone wpływy wynikające z mniejszej liczby podatników płacących podatek dochodowy. Ponadto wielu podatników nie ma jeszcze świadomości, że w swoim PIT za rok 2022 może przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego 1,5% podatku.

– Martwi nas to, że niewiele się mówi na temat tych zmian i podatnicy po prostu nie wiedzą, że wypełniając PIT w roku 2023, mogą przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego 1,5%. To wszystko sprawia, że niepokoimy się o nasze finansowanie, a rosnące koszty ten niepokój pogłębiają. Wchodząc w nowy rok, stajemy przed wyzwaniem, jakim jest dla Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci szukanie sposobu na osiągnięcie w miarę stabilnej sytuacji finansowej, która by nam pozwoliła w sposób niezakłócony i bez obniżania jakości sprawować opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi – mówi Katarzyna Marczyk, prezes Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Jak wesprzeć wybraną organizację pożytku publicznego

Wypełniając PIT, podatnik samodzielnie decyduje, na którą organizację pożytku publicznego przekazana ma być część jego podatku. Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki – rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak przekazalibyśmy na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy każdy z nas może zdecydować, jaka część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana.

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, których wypełnienie jest niezbędne, by przekazać 1,5% rocznego podatku organizacji, której misja jest bliska naszemu sercu. W pola te należy wpisać numer KRS danej organizacji oraz zaokrągloną do pełnych dziesiątek złotego w dół kwotę, stanowiącą 1,5% podatku. Bardzo istotne jest podanie poprawnych danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS, spowoduje, że pieniądze nie zostaną przekazane zgodnie z naszą wolą.

Dlaczego to takie ważne

Rozliczając podatki, pamiętajmy, że organizacje pozarządowe istnieją po to, by artykułować i zaspokajać potrzeby stosunkowo małych grup społecznych, którymi państwo z różnych względów nie jest w stanie zajmować się w pożądanym zakresie. Odpis 1,5% podatku pozwala organizacjom pożytku publicznego nieść pomoc wielu potrzebującym, a każdy z nas może w tym mieć swój udział.

Źródło: Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci / PAP MediaRoom
Print Friendly, PDF & Email