15.10 Europejski dzień walki z rakiem piersi

15.10 Europejski dzień walki z rakiem piersi
Fot. Michelle Leman/pexels

Nawiązując do słów refrenu piosenki „Miód” Natalii Przybysz, ambasadorki kampanii Dotykam=Wygrywam zadają w tym roku kobietom pytanie – jak to się stało, że zapomniały o swoich piersiach, mimo że w Polsce rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet (stanowi 22,2% wszystkich nowotworów), a w grupie między 20. a 44. rokiem życia jest na pierwszym miejscu zarówno pod względem zachorowalności, jak i umieralności Polek.

Jak to się dzieje, że ulegają presji ich bezustannej oceny przez innych? Zamiast zadbać o to, by były zdrowe, przejmują się tym, że ktoś uważa je za zbyt małe, zbyt duże, za mocno lub za słabo eksponowane…

Według statystyk…
  • Ponad 40% uważa swoje piersi za małe lub za duże.
  • Większość kobiet uczestniczących w badaniu (63%) 2/3 uważa, że wielkość piersi ma wpływ na postrzeganie atrakcyjności kobiety.
  • Nieco częściej niż co druga kobieta (51%) utożsamia stopień eksponowania piersi z osobowością kobiety.               
  • Zaledwie nieco więcej niż 1 z 4 ankietowanych twierdzi, że wykonuje samobadanie raz w miesiącu.
  • Ponad 87% kobiet wiedzę na temat samobadania piersi zdobyło dopiero w dojrzałym wieku.
  • Co czwarta respondentka nie wykonywała ani razu żadnego z badań (ani USG, ani mammografii).

W świetle powyższych statystyk, kobiety nie zwracają uwagi na własne piersi, zapominają o nich i o tym, aby dbać o ich zdrowie. 

Zobacz film promujący tegoroczną kampanię

https://youtu.be/2k2GW95WcNQ

Piersi to nie własność publiczna czy wyznacznik kobiecego „wyglądać albo nie wyglądać”. Za to bardzo ważna prywatna sprawa. Celem działań DOTYKAM=WYGRYWAM jest to, by kobiety zawsze o nich pamiętały i kompleksowo dbały nie tylko o ich kondycję, ale i zdrowie.

By RAZ: samobadały się regularnie i DWA: nosiły dobrze dopasowane biustonosze, a źle dobrane oddały do reCYClingu (lista sklepów biorących udział w kampanii, w których można oddać niewygodne biustonosze znajduje się na stronie www.dotykamwygrywam.pl)!

40% ma staniki, które są starsze niż 2 lata.

Prawie 40% ma więcej niż 4 biustonosze, których nie nosi.

Biustonosze z czasem, tak jak inne rzeczy, tracą swoje właściwości i niezależnie czy są noszone, czy nie, niszczeją. Dlatego warto nadać im drugie życie, oddając te, których już nie nosimy do reCYClingu. Dochód z niego wspiera działania związane z walką z rakiem piersi prowadzone przez stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz fundację Wsparcie na Starcie.

Fundacja Wsparcie na Starcie
Print Friendly, PDF & Email